Türkiye Jokey Kulübünün (TJK) engelli çocukların tedavisine alternatif olarak hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi At'la Terapi Merkezi, Şanlıurfa Hipodromu’nda açıldı.
ŞANLIURFA AT’LA TERAPİ MERKEZİ AÇILDI
Yayın Organı : GAPGündemi Gazetesi
Şehir : Şanlıurfa
Yayın Tarihi : 14.11.2017
Görsel Kaynak : AA / Yasin Dikme

TJK'nın Sosyal Sorumluluk Projesi olarak hayata geçirdiği At'la Terapi Merkezinin beşincisi İstanbul Veli Efendi, Diyarbakır, İzmir Şirinyer ve Bursa Osmangazi hipodromlarının ardından Şanlıurfa Hipodromu'nda engelli vatandaşların hizmetine açıldı.

Şanlıurfa Hipodromu'nda düzenlenen açılış programına AK Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı, TJK Yönetim Kurulu üyeleri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

At Binmek Psikolojik Bir Terapidir

Program çerçevesinde ilk olarak “Atlı Dayanıklılık Yarışması”nda dereceye girenlere ödüllerinin takdim edilmesinin ardından açılış konuşması için kürsüye çıkan TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Türkiye'de faaliyet gösteren atla terapi merkezleri hakkında bilgi vererek, “Bu terapi özellikle down sendromlu ve ortopedik engelli çocuklarımız için müthiş bir terapidir. Bu merkezler ile aynı zamanda sağlıklı bir toplum için at binmenin önemine değiniyoruz. At, günlük hayatımızda psikolojik tedavi unsuru olan bir canlıdır. Dolayısıyla at binmeyi tüm vatandaşlarımıza öneriyoruz." dedi.

TJK'nın at ve at binme konusundaki faaliyetlerine değinen Ekinci, aynı zamanda kadınlara seyislik eğitimi konusuna da vurgu yaparak istihdam konusunda katkıda bulunduklarını dile getirdi. Şanlıurfa'da atçılık sporunun gelişmesi için ilgili kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunan Ekinci, Şanlıurfa'dan bir cirit takımı çıkartılması çağrısında da bulundu.

Şanlıurfa Önemli Bir Arap Atı Üretim Merkezidir

Açılış konuşmaları kapsamında kürsüye çıkan eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, AK Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, atın insan hayatında önemli bir yer tuttuğunu belirterek, “At, hayatımızda ve kültürümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Atlı spor sadece belirli bir zümrenin ve ekonomik geliri yüksek kesimin uğraştığı bir spor alanı değildir. Dolayısıyla tüm vatandaşlarımızın yapabileceği bir spor dalıdır. Bu manada Şanlıurfa, tarihten bugüne önemli bir Arap atı üretim merkezidir. Özellikle atlı sporların Şanlıurfa'da gelişmesi konusunda Şanlıurfa Hipodromu önemli bir merkezdir ve bütün vatandaşlarımızın buraya gelerek atlı sporlar ile ilgilenmesini umut ediyoruz." diyerek atla terapinin insan yaşamında ve engellilerin rehabilitasyonundaki önemine vurgu yaptı.

Protokol konuşmalarının ardından protokol üyeleri tarafından "Şanlıurfa Atlı Terapi Merkezi"nin açılışı gerçekleştirilerek engelli çocuklar atlara bindirilerek gezdirildi. Törene katılan engelli çocukların aileleri ise yaptıkları açıklamada, böylesi bir merkezin Şanlıurfa'ya kazandırılmasından dolayı başta TJK olmak üzere ilgili kurum, kuruluşlara ve emeği geçenlere teşekkür etti. İshak Polat  

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.