Kapaklı Belediyesi, ilçenin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla Karlıköy Mahallesinde Rüzgâr Gülü Enerji Santrali yapımına başladı.
RÜZGÂR GÜLÜ ENERJİ SANTRALİ YAPIMI
Yayın Organı : Çerkezköy Gazetesi
Şehir : Tekirdağ
Yayın Tarihi : 12.07.2018

1000 kw gücünde enerji üretecek olan rüzgâr enerjisi santralinin en yakın zamanda tamamlanarak faaliyete geçeceği ifade edildi.

Kapaklı’nın her geçen gün büyüyüp gelişerek ihtiyaçlarının arttığını belirten Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, “Hemşerilerimizin arzuları artıyor, sosyal projeler çoğalıyor. Yeni sosyal alanlar yapılıyor. O zaman belediye olarak kaynak yaratmak ve tasarruf etmek zorundayız. Bir taraftan tasarruf yaparken diğer yandan kalıcı gelir üretmek zorundayız. Biz Kapaklı Belediyesi olarak hem çevreye ve doğaya duyarlı bir belediyecilik anlayışı ile hem de sürekli artan enerji ihtiyacımızı karşılamak amacıyla büyük bir yatırıma imza atıyoruz.” dedi.

“Tükettiğimiz Enerjiyi Karşılayacağız”

Başkan Mandalı konuşmasının devamında, “Biz rüzgâr bölgesinde yaşıyoruz. Rüzgâr enerjisinde teknoloji gelişti. Rüzgâr Gülü Enerji Santralinin kurulması için sürekli olan rüzgârların olması gerekiyor. Biz de bölgemizdeki Rüzgâr Gülü Enerji Santrali kurabileceğimiz alanları detaylı bir şekilde araştırdık. İlçemize en yakın neresi olabilir ve sağlıklı bir enerji üretimini nasıl, nerede yapabiliriz diye belirlenen alanları inceledik. Kapaklımızın Karlı Mahallesinin rüzgâr potansiyelinin diğer mahallelerimize göre enerji üretimine daha uygun olduğunu belirledik.

“Fazla Ürettiğimiz Enerjiyi Tredaş'a Satacağız”

İlçemizin gelişimine yönelik önemli yatırımlar yapan bir Belediye olarak, tükettiğimiz enerjiyi karşılamak amacıyla Karlı mahallemizde 770 parselde 1000 KW gücünde Rüzgâr Gülü Enerji Santrali yapım çalışmalarına başladık. Üretilen enerji ile Belediyemizin ve kamu kurumlarımızın elektrik giderlerini karşılayacağız ve fazla ürettiğimiz enerjiyi TREDAŞ'a satacağız. Türkiye’de elektrik enerji üretiminde rüzgâr enerjisinin payı düşük. Belediyemizin bu yatırımıyla birlikte bu seviyenin artırılmasına az da olsa katkı sağlayacağız. En kısa sürede yapımını tamamlayarak ürettiğimiz enerjiyi şebekemize vereceğiz. Tekirdağ’ımıza ve ilçemize hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.