KOP Okuyor projesi kapsamında Kırıkkale’de öğrenci ve öğretmenlerin bu konuda eğitimden geçirilmesi, bilinçlendirilmesi, kontrollü medya kullanımının yaygınlaşması, medyanın gerçek dilinin öğretilmesi ve onlara okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlayan “Yeni Medya ve Medya Okuryazarlığı” projesi eğitim faaliyetleri ve analiz çalışmaları tamamlandı.
ÖĞRENCİLERE MEDYA OKURYAZARLIĞI
Yayın Organı : Yenigün Gazetesi
Şehir : Kırıkkale
Yayın Tarihi : 12.10.2018

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi tarafından organize edilen, KOP Bölge İdare Başkanlığı tarafından hibelendirilen, KOP Okuyor projesi kapsamında; ilimizde öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin bu konuda eğitimden geçirilmesi, bilinçlendirilmesi, kontrollü medya kullanımının yaygınlaşması, medyanın gerçek dilinin öğretilmesi ve onlara okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlayan “Yeni Medya ve Medya Okuryazarlığı” isimli proje eğitim faaliyetleri ve analiz çalışmaları tamamlandı.

Sırasıyla proje pilot okullarından Türk Metal Mustafa Özbek İlkokulu, Atatürk Ortaokulu, Kırıkkale Lisesi, Zübeyde Hanım MTAL öğrencilerine ve Kırıkkale’de görev yapan Rehber Öğretmenlerine Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Ozan Özarslan ve Abdullah Gül Üniversitesi Öğretim görevlisi Aytaç Uzunlaş tarafından “Medya okuryazarlığı, Yeni Medya, Medyada Gerçek ve Doğru, Algı Yöntemleri, Propaganda Teknikleri, Lobicilik ve Sosyal Medya yerine Kitap okuyarak sosyalleşme “ gibi birçok konuda öğrencilerimize ve öğretmenlerine eğitimler verildi.

Program kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından katılımcılara anketler de uygulanarak, Kırıkkale’nin sosyal medya kullanımı ile ilgili bir de analiz çalışmaları yürütüldü.

Yeni Medya, Sosyal Medya ve Okuryazarlığı konusunda eğitim alan Rehber öğretmenleri gerek okullarında öğrencilere gerekse öğrenci velilerine aldıkları bu eğitimi vermesi planlanıyor. Eğitim sonrasında katılımcılara ikramlar ve proje katılım belgeleri de verildi. Mehmet Erkoç

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.