Yalova Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından geliştirilen, “Hünerhane” projesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en başarılı 11 proje arasına girdi.
HÜNERHANE PROJESİ ÖRNEK OLDU
Yayın Organı : Yalova Gazetesi
Şehir : Yalova
Yayın Tarihi : 11.01.2019

Teneffüslerde Hünerhene’ye gelen öğrenciler burada yaptıkları ürünlerle okul bütçesine de büyük katkı sağlamaya başladılar. Öğrencilerin boş zamanlarını en verimli şekilde değerlendirmeleri anlayışından yola çıkan Yalova Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu anlamda bir proje geliştirdi. Hünerhane adı verilen proje öğrencilerin ders dışı zamanlarını el becerilerini geliştirip çeşitli ürünler üretmelerine de imkân sağladı. Proje Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülkedeki en iyi 11 proje arasına da seçilerek kendini ispatladı.

Proje kapsamında yer alan öğrenciler teneffüslerde soluğu Hünerhane’de alıyorlar. Burada öğretmenleri eşliğinde birçok ürün üreten öğrenciler bu ürünleri satarak elde ettikleri geliri de okulun ihtiyaçlarını karşılamakta kullanıyorlar.

Konuyla ilgili bilgi veren Selda Altan, “Okulumuzun, okuyan, düşünen, üreten ve zamana hükmeden sloganına istinaden oluşturduğumuz projelerden birisi. Hünerhane projesi öğrencilerimizin zamanı iktisatlı kullanabilmesine, el yeteneklerini geliştirebilmelerine ve öğrencilerin girişimcilik ruhlarını yukarıya taşımayı amaçladık. Amacımıza da ulaştık. 1 sene içerisinde öğrencilerimizin devamsızlık oranlarında düşüşler ve bunun beraberinde ders başarılarında da yükselişler elde ettik. Bu projemizle Milli Eğitim Bakanlığına başvurduk. Ülke çapında 11 proje seçildi. Bu projelerden birisi de bizim projemiz. Bundan çok mutluyuz. Öğrenciler ise, “Bu proje sayesinde birer genç girişimci olmayı öğrendik. İnsanlarla olan iletişimimiz de arttı. Bu proje sayesinde okulumuza da gelir sağladık. Öğretmenlerimizle diyaloğumuz da gelişti” dediler.

Proje nedeniyle okulu ziyaret eden Yalova Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun da öğrencilere teşekkür belgelerini teslim etti. Saim Çotuk

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.