Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında Hasankeyf’teki tarihi ile kültürel varlıkların taşınması ve yerinde korunması çalışmalarında Eyyubi Sultanı Süleyman Han’a ait mezar ortaya çıkarıldı.
HASANKEYF’TE KAZILARDA TARİH BULUNDU
Yayın Organı : Batman Sonsöz Gazetesi
Şehir : Batman
Yayın Tarihi : 12.01.2019
Görsel Kaynak : AA / DSİ 16. Bölge Müdürlüğü

Batman Müze Müdürü Şeyhmus Genç, su altında kalacak eserlerin Hasankeyf Kültürel Park alanına taşınması çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü söyledi.

“Artuklu Üniversitesine Gönderildi”

Bu kapsamda 1407 yılında Sultan Süleyman Han tarafından inşa ettirildiği bilinen Süleyman Han Cami minaresinin taşındığını anımsatan Genç “Süleyman Han Camisi’ndeki kazılar sırasında Sultan Süleyman Han’a ait olduğu belgelenen mezara denk gelindi. Aynı zamanda aynı yerde Eyyubi Hanedanlığı üyelerine ait olduğu düşünülen 6 mezar daha tespit edildi. Sultan Süleyman Han mezarı, mezar taşları, sandukası ve çıkarılan iskeletler koruma altına alındıktan sonra Mardin Artuklu Üniversitesine gönderildi” dedi.

“Müze de Ziyarete Açılacak”

Genç, Mardin Artuklu Üniversitesindeki incelemelerin ardından Süleyman Han Türbe ve sandukasının yeniden Hasankeyf’e getirileceğini ifade ederek, “İncelemeler yapıldıktan sonra Hasankeyf Müzesi’nde koruma altına alınacak. Sultan Süleyman Han’a ait sandukanın restorasyon çalışmaları da yine Müze Müdürlüğümüz bünyesinde devam ediyor. Bunların restorasyonu tamamlandıktan sonra Hasankeyf Müzesi’nin teşhire açılan bölümünde sergilenecek” dedi. AA

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.