Gaziantep ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinin iş birliğinde Osmanlı Dönemi’nde hac yolculuğunu anlatan, “Haremeyn, Hac; Mukaddese Yolculuk” adlı sergi, törenle açıldı.
HAREMEYN SERGİSİ AÇILDI
Yayın Organı : Çağdaş Gazetesi
Şehir : Gaziantep
Yayın Tarihi : 15.11.2017
Görsel Kaynak : AA / Ensar Özdemir

30 Kasım 2017 gününe kadar açık tutulacak sergide, ilk kez Hz. Peygamberimizin Sakal-ı Şerifleri sergilenecek. Büyükşehir Belediyesi yine önemli bir projenin altına imza attı, Osmanlı Dönemi’nde yapılan Hac yolculuğunun ne kadar mukaddes ve zorlu olduğunu gözler önüne seren sergiyi vatandaşlarla buluşturdu.

“Kutsal Emanetleri Sergilemek Mutluluk Verdi”

Gaziantep Sanat Merkezinde düzenlenen serginin açılışında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, çok heyecanlı olduğunu belirterek, "Kutsal emanetleri bu güzel salonda sergilemenin mutluluğunu yaşıyorum. Hac ibadeti İslam’ın beş şartından biridir. Hac yolculuğunun ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Bu topraklar, bu medeniyetin en önemli temsilcileri, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, büyük bir hazine ve külliye oluşturmuş durumda. Döndüğümüz kıbleye, İslam’ın 5 şartından en önemlisi olan hacca 200 yıl önce nasıl gidiliyordu, bu zorluklar neydi? Hacı adayı neden sabretmesi gerekiyordu? Peygamber Efendimizin sakalını da bu sergide görerek bu kutsal yolculuğu tamamlayacağız. Bu serginin açılışında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

“Bizler İçin Ne İzler Bıraktılar?”

Vali Ali Yerlikaya da ecdadın 200 yıl önce hac vazifesini yaparken yaşadığı zorlukları gösteren eserleri görmenin heyecanını yaşadıklarını söyleyerek, "Yıllar önce kutsal vazifeyi yaşayan insanlar neler hissettiler, bizler için ne izler bıraktılar? Bunu hep beraber göreceğiz. Biz bu zaman diliminde 3-4 saatte hacca giderken eskiden bu yolculuk neredeyse 9 ay sürüyormuş. Bize bu heyecanı yaşatan herkese çok teşekkür ederim." dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder ise sergiyi ramazan ayında Yenikapı'da açtıklarını anımsatarak, olumlu tepkiler aldıklarını kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ciddi bir müze koleksiyonu olduğunu vurgulayan Minder, kutsal emanetleri Gaziantep'e getirmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesi kesildi. Sergi, 30 Kasım'a kadar ücretsiz gezilebilecek.

Osmanlı Dönemi'nde Yapılan Hac Yolculuğu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü koleksiyon ve arşivlerinden derlenen “Haremeyn, Hac; Mukaddese Yolculuk Sergisi”, Osmanlı Dönemi’nde yapılan Hac yolculuğunun ne kadar mukaddes ve zorlu olduğunu gözler önüne serecek. Küratörlüğünü Erkan Doğanay’ın üstlendiği sergide, Kâbe örtüsü, yazma eser, harita, kartpostal, belge, berat, fotoğraf ve çeşitli objenin yanı sıra Hz. Peygamberimizin Sakal-ı Şerifleri de sergilenecek.

Koleksiyon, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphanesinden

Kasım ayı sonuna kadar görülebilecek sergi, gerek meşakkatli yolculuğun hikâyesini, gerekse İslam âlemi için ciddi bir ibadet olan hac görevine, dünyanın pek çok bölgesinden katılan Müslümanların ya da onların yolculuğuna şahitlik etmiş olanlardan günümüze kalmış malzemelerden oluşturuldu. Öncelikli olarak obje, belge, fotoğraf, kartpostal gibi malzemelerle kayıt altına alınan yolculuğun, belgesel aktarımları üzerinde durulacak. Malzemeler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü envanterinde bulunan eserler arasından seçildi. Bir yolculuğun hikâyesi bu çalışmayla aktarılmaya çalışıldı, bu aktarımda sürre alayı ile İstanbul’dan başlayan hacca gidiş, Mekke, Medine, Kâbe ve Mescid-i Nebi ziyaretlerinden sonra hacı adaylarının evlerine dönüş yolculukları hiçbir biçimde günümüz şartlarıyla kıyaslanamayacak zorlukların anlatımı üzerine kurgulandı.

Türkiye’de Düzenlenmiş Sergi En Kapsamlı Çalışma

Çeşitli dönemde el çizimleri ya da çeşitli baskı araç gereçleriyle hazırlanmış haritalar, afiş ve kartpostallar, Kâbe örtüleri, resimler ve Hilye-i Şeriflerle bir yolculuğun kayıt altına alınan dokümantasyonunun ötesinde bu yolculuğa atıfta bulunan sanat çalışmaları, bu sergi için bir araya geldi. Türkiye’de bu konu üzerine düzenlenmiş en kapsamlı çalışma olacak sergi, Büyükşehir Belediyesi koleksiyonunun konuyla ilgili oldukça zengin bir envantere sahip olduğunu gözler önüne serecek.

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.