Roma döneminde Bergama Antik Kenti’ne inşa edilen, İtalya’daki Kolezyum’un ikizi olarak değerlendirilen ve üzeri bitki örtüsüyle kaplı olan Pergamon Amfi Tiyatro,5 yıllık bir çalışmanın ardından gün yüzüne çıkartılacak.
GÜN YÜZÜNE CIKIYOR
Yayın Organı : YENİ BAKIŞ GAZETESİ
Şehir : İZMİR
Yayın Tarihi : 10.08.2018
Görsel Kaynak : AA/ MAHMUT SERDAR ALAKUŞ

Roma’daki Kolezyum’a benzerliğiyle dikkati çeken Bergama Antik Kenti’ndeki Pergamon Amfi Tiyatro,yapılacak çalışmalarla 5 yıl sonra gün yüzüne çıkacak. Geçmişi milattan önce 7 bin yılına kadar uzanan Bergama Antik Kenti, Athena tapınağı,Zeus sunağı,kızıl avlu,Asklepion gibi dünyaca ünlü tarihi alanları bünyesinde barındırıyor.

5 YIL SÜRMESİ BEKLENİYOR

Bergama Antik Kenti’nde milattan sonraki  ilk yüzyıl içerisinde yapıldığı tahmin edilen Pergamon Amfi Tiyatro, geçen süreçte tahribata uğrasa da kalıntılarını görülebiliyor.Bölgede devam eden kazılarda bu yıl ilk kez amfi tiyatroya ait arena ve duvarı tespit edilmesi, arkeolog dünyasında heyecan uyandırdı. Üzeri bitki örtüsüyle kaplı olan Pergamon Amfi Tiyatro’nun 5 yıl içerisinde gün yüzüne çıkartılması hedefleniyor.

‘KENT DÜZENİ EŞSİZ BİR ÖRNEK’

Bergama Kazı Başkanı Prof. Dr. Felix  Pirson, form ve planlama bakımından Bergama’nın kent düzeninin “eşsiz örneği” olarak gösterildiğini söyledi.Bergama’da 12  yıldır bulunduğunu belirten Pirson, daha önce Akropol’de çalıştıklarını,bu dönemde Bergama’daki Roma İmparatorluğu eserleri üzerine yoğunlaştıklarını vurgulayarak,şöyle konuştu: “Roma İmparatorluğu,Pergamon krallığının eserlerinin aynen korunduğu şehre çok büyük önem veriyor. Başkenti Roma’nın bir benzerini Bergama’ya yapmaya hedefleyen imparatorluk, kentin mimarisini de buna göre düzenliyor.Bu konudaki en belirleyici özelliklerden biri de İtalya’daki Kolezyum’un adeta ikizi olan Bergama’daki Pergamon Amfi Tiyatro.”

Arkeolog ve mimarlık tarihçisi İhsan Yeneroğlu, ise amfi tiyatroda gladyatör mücadeleleri,hayvan avı gösterileri gibi etkinliklerinin yapıldığını belirten Yeneroğlu, şunları belirtti:“Arenalarının suyla doldurularak deniz savaşı etkinliklerinin gerçekleştirildiği çok az sayıda amfi tiyatro mevcut.Pergamon amfi  tiyatrosu Roma’da bulunan Kolezyum ile kıyaslandığında en belirleyici özel ortak yönler deniz savaşı etkinliklerinin gerçekleştirilmiş olmasıdır.Bu yıl Pergamon amfi Tiyatrosuna ait arena ve  duvarını tespit ettik.” Amfi tiyatronun üzerinde yoğun bir bitki örtüsü olduğunu dile getiren Yeneroğlu, gelecek 5 yılda burayı tamamen ortaya çıkarmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.