Anadolu topraklarında 500 yıldır geleneksel Türk sanatının bir parçası olmayı sürdüren gölge oyunu, Ümraniye Belediyesinin desteğiyle hayalî Suat Veral tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, engellilerin maharetli ellerinde hayat buldu.
GÖLGE OYUNU ÖZEL ELLERDE
Yayın Organı : Ayrıntılı Haber Gazetesi
Şehir : İstanbul
Yayın Tarihi : 13.03.2018
Görsel Kaynak : AA / Kerem Alperen Kaya

Ümraniye Belediyesi Engelliler Kültür ve Eğitim Merkezinde düzenlenen kursa, 16 engelli kursiyer katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı da olan hayalî Suat Veral, Türkiye’nin ilk kadın Karagöz ustası Merve İlken ile seyirlik eğlence olmanın ötesinde, beyaz perdede işlenen konular yönüyle de 7’den 70’e toplumun her kesimine bir şekilde dokunan gölge oyununun karakter çiziminden perdede canlandırma tekniklerine kadar her aşamasını engelli kursiyerlere anlattı.

Engelli kursiyerler ilk önce deve derisinden çizdikleri gölge oyunu karakterlerini daha sonra boyalarla renklendirdi. Kursiyerler karakter hazırlamayı öğrendikten sonra kendi yazdıkları oyunları bir hayalî gibi perde arkasında seslendirerek sahneledi.

Usta Çırak İlişkisiyle Öğretiliyor

Engellilere gölge oyunu sanatını öğretme fikriyle yola çıkan Veral, proje hakkında bilgi vererek, uygulamada kök boyası, ıhlamur kütüğü ve nevregan gibi geleneksel araçlar kullanılarak ahilik kültüründeki usta-çırak ilişkisine bağlı kalındığını dile getirdi. Veral, hiçbir şey atlamadan bu sanatın özünde ne varsa onu aktardıklarını söyledi. AA

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.