Eserlerinde verdiği öğretileriyle insanlığı etkileyen Hz. Mevlana'nın, Konya'nın merkez Karatay ilçesinde yer alan türbesini ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler, kente akın ediyor.
GEL ÇAĞRISIYLA MİLYONLARI AĞIRLAYAN MEKÂN
Yayın Organı : Yeni Ilgın Postası
Şehir : Konya
Yayın Tarihi : 08.12.2017
Görsel Kaynak : AA / Abdullah Coşkun

Sevgi, barış, hoşgörü ve kardeşlik mesajlarıyla tüm insanlığı kucaklayan Hz. Mevlana'nın metfun bulunduğu müze, 7 Aralık'ta başlayan ve "Şeb-i Arus Törenleri" olarak da bilinen “Hz. Mevlana'nın 744. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri” nedeniyle en hareketli günlerini yaşıyor.

Hz. Mevlana Türbesi’nin bulunduğu yer, Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad tarafından Hz. Mevlana'nın babası Bahaeddin Veled'e verildi. Hz. Mevlana, "düğün gecesi" olarak adlandırdığı Şeb-i Arus'ta hayata gözlerini yumunca, babası Bahaeddin Veled'in de metfun bulunduğu yere defnedildi. Hazreti Pir'in mezarının türbe yapılması isteği üzerine Hz. Mevlana'nın mezarının üstünde yer alan "Kubbe-i Hadra" (Yeşil Kubbe) yaptırıldı. Cumhuriyetin ilk yıllarında Konya Asar-ı Atika Müzesi adı verilen Mevlana Dergâhı ve Türbesi, 1954'te yapılan düzenlemeyle "Mevlana Müzesi" olarak açıldı.

Sultan 2. Mahmut'un Yazdığı Altın Kabartma Levha Dikkati Çekiyor

Türkiye'nin en çok ziyaretçi alan yerlerinden Mevlana Türbesi’nin 4 kapısı bulunuyor. Türbeye, Selimiye Camisi yönünden girilen "Dervişan", Üçler Mezarlığı'na açılan "Hamuşan" ile günümüzde ana girişin Üçler Mezarlığı karşısındaki turnikelerden sağlandığı müzenin avlusunda derviş hücreleri ile matbah ve Hürrem Paşa Türbesi yer alıyor. Türbenin gümüş işlemeli kapısı avlusunda Yavuz Sultan Selim'in yaptırdığı şadırvan, çeşmesiyle hemen fark ediliyor. Tilavet odasından girişin yapıldığı müzede ise devirlerinin meşhur hattatlarının levhaları ile Sultan 2. Mahmut'un yazdığı altın kabartma bir levha görkemiyle büyülüyor.

Sokullu Mehmet Paşa'nın oğlu Hasan Paşa'nın 1599'da yaptırdığı işlemeli gümüş kapıdan girilen türbe salonunda ise Hz. Mevlana'nın soyundan gelen 55 kişinin mezarı ile Mevlevilikte makam sahibi olmuş 10 kişiye ait mezarlar bulunuyor. Hz. Mevlana'nın felsefesini özetleyen, "Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol" yazılı levha ise salonun solundaki duvarı süslüyor. Türbeye gelenler biraz ileride Kubbe-i Hadra'nın altında Hazreti Pir ve oğlu Sultan Veled'in sandukaları ile karşılaşıyor. Burada sandukanın başında dua eden ziyaretçilerden çoğu müze akustiğinin de etkisiyle duygusal anlar yaşıyor. Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı mermerden sandukanın üstünde, altın ve ipekten dokunmuş, hat süslemeleri, Ayet-el Kürsi, peygamber isimleri, Fatiha Suresi'nin yazılı olduğu örtü bulunuyor.

Türbedeki "Nisan Tası" Dikkati Çekiyor

Türbenin nadide eserleri arasında yer alan "Huzuru Pir" adı verilen ana salonundaki Türk maden sanatının en güzide eserleri arasında gösterilen "Nisan tası", hayranlıkla izlenen eserlerin başında gösteriliyor. Gümüş, bronz ve bakırdan imal edilen ve geçmişte nisan yağmurları toplandığı için "Nisan tası" adı verilen madeni eserin, içinde toplanan dualı suyun şifalı olduğu inancıyla dağıtıldığı biliniyor.

Hz. Osman Döneminde Yazılan Kur'an-ı Kerim

Türbede, Hazreti Osman döneminde yazıldığı tahmin edilen 9 Kur'an-ı Kerim sayfası büyük ilgi görüyor. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı dönemi Mevlevilerinin kişisel eşyalar, el yazması kitaplar, 999'luk tespihler ve Mevlevi tarikatında kullanılan müzik aletleri en çok ilgi gören eserler arasında yer alıyor. Anne tarafından Osmanlı halifesi, baba tarafından ise Hindistan şahının torunu olan Bereket Han tarafından türbeye bağışlanan ve kufi yazısıyla ceylan derisi üzerine yazılmış Kur'an-ı Kerim sayfaları dikkatle inceleniyor. Camekân içinde sergilenen paha biçilemeyen halı ve kilimler arasında, santimetresinde 144, tamamında 3 milyon düğümün bulunduğu kilim dikkati çekiyor. Ziyaretçiler türbeyi gezdikten sonra bahçedeki diğer bölümleri ziyaret ederek Mevlevilik hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Turistlerin girişinin sağlandığı "Çelebiyan" ve "Küstahan" diye adlandırılan bu kapıların her biri ayrı anlamı ihtiva ediyor. Haber Merkezi

 

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.