İstanbul Uçurtmacılar Derneği bünyesinde kurulan ve uçurtma kültürünü görsel, işitsel ve dokunsal yöntemlerle tanıtan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, uçurtma mevsiminin başlamasıyla öğrenci gruplarından yoğun ilgi görüyor.
ÇOCUKLAR UÇURTMALARINI KEYİFLE HAZIRLIYOR
Yayın Organı : Ayrıntılı Haber Gazetesi
Şehir : İstanbul
Yayın Tarihi : 16.04.2018
Görsel Kaynak : AA / İclal Közen

Havaların ısınmasıyla parklara ve sahillere akın eden çocukların, en çok keyif aldıkları etkinliklerden bir tanesi masmavi gökyüzünün derinliklerine bıraktıkları uçurtmalarının gökte salınmasını seyretmek.

Bu sebeple hayalindeki uçurtmalarını yapma imkânı tanıyan Uçurtma Müzesi, çocukların uğrak noktalarından biri haline geldi. 33 ülkeden 2 bin 700 uçurtma ve uçurtmayla ilgili malzemeden oluşan koleksiyonuyla ziyaretçilerini ağırlayan Üsküdar'daki müze kapsamında bulunan Uçurtma Okulunda ise öğrenciler, bulutların arasında özgürce dolaştığı için "canlı oyuncak" olarak adlandırılan rengârenk uçurtmalarını eğitmenleri eşliğinde keyifle hazırlıyor.

Uçurtmasını en güzel şekilde yapan öğrencilere takdir belgesi veriliyor. Ayrıca öğrenciler, birbirinden ilginç, renkli ve görkemli uçurtmaların yer aldığı müzeyi gezdikten sonra uçurtma eğitmenleri tarafından interaktif bir şekilde ve tiyatral anlatım tarzıyla uçurtmalar ve uçurtma kültürü konusunda da bilgilendiriliyor. Sadece malzeme ücreti ödeyerek kendi uçurtmalarına sahip olan öğrenciler, uçurtmalarını gökyüzüyle buluşturmak için sabırsızlanıyor. AA

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.