AK Parti Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı, 7-14 Ocak tarihinde kutlanan “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” nedeniyle Atatürk ilkokulunda bulunan görme engelli çocuklar için farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik düzenledi.
BEYAZ BASTON ENGELLİLERİN YOL GÖSTERİCİSİ
Yayın Organı : Hatay Yorum Gazetesi
Şehir : Hatay
Yayın Tarihi : 11.01.2019

AK Parti Kadın Kolları Hatay İl Başkanı Sara Gök, engelli vatandaşların her türlü hassasiyetlerine kulak vererek onların rahat bir şekilde yaşamına engel olunmaması gerektiğine inandıklarını ifade ederek “Beyaz baston engelli kardeşlerimizin gözü, yol göstericisi, kılavuzu ve pusulasıdır” dedi. Okul içerisinde bulunan görme engeliler sınıfını ve özel eğitim sınıflarını ziyaret ederek hediyeler veren AK Parti Kadın Kolları Hatay İl Başkanı Sara Gök ve kadın kolları yönetim kurulu üyeler, çocuklarla bir süre sohbet etti. Sınıfları tek tek ziyaret eden Başkan Gök ve beraberindekiler Atatürk İlkokulu Müdürü Halil İbrahim Aksu'dan hem okulla ilgili hem de çocuklar ile ilgili bilgi aldı.

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan AK Parti Kadın Kolları Hatay İl Başkanı Sara Gök; “Engelli vatandaşlar için her zaman farkındalık oluşturulması gerekiyor. Engelli vatandaşlarımızın her türlü hassasiyetlerine kulak vererek onların rahat bir şekilde yaşamına engel olunmaması gerektiğine inanıyoruz. Beyaz baston engelli kardeşlerimizin gözü, yol göstericisi, kılavuzu ve pusulasıdır. Karşıdan karşıya geçerken araçların beyaz bastonu gördüğünde durması gerekiyor. Yasalardan, cezalardan öte buradaki amaç insanların bu hassasiyetinin farkında olmalarını sağlamaktır. Toplum, görme engelli vatandaşlarımızın farkına vararak onları yalnızlaştırmamaları gerekiyor. Engelli olmak hiç kimsenin tercih ettiği bir durum değildir. Ama sağlıklı olan her birey aynı zamanda bir engelli adayıdır. Sosyal devlet olma bilinci ve pratiğiyle bütün engelli kardeşlerimizin yanında olduğumuz gibi görme engelli kardeşlerimizin de yanındayız. Onlar için yaşamı kolaylaştırmak ve sahiplenme duygusu ile sorunlarını paylaşmak insan ve asil görevlerimizdendir. Engelli kardeşlerimiz için hayatın akışına katılacak ve her türden aktivite ile herhangi bir birey gibi yaşayacak ortamlar sağlamalıyız. Engellinin muhtaç olma duygusunu azaltacak projeler uygulamayız. Onları hem kendilerine hem de topluma faydalı, üretken ve bağımsız bireyler haline getirebilmeliyiz.” diye konuştu.

“En Büyük Engel Sevgisizliktir”

Birçok engelli kardeşimiz de gördüğümüz farklı alanlardaki başarılar ilimiz ve ülkemiz adına gurur verici sonuçlar doğurduğunu belirten Başkan Gök; “Bu konularda daha fazla mesai sarf ederek başarı çıtasını daha yukarılara taşımalıyız. Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasının görme engelli kardeşlerimizin sorunlarına dikkat çekmek ve onların ihtiyaçları ve karşılaştıkları zorluklar konusunda farkındalık oluşturmak noktasında verimli şekilde değerlendirileceğine inanıyorum. Hayatın her anında onlara ışık olmak için hepimize düşen görevler var. Görme engelli vatandaşlarımızın Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası'nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

 

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video, ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.