Hatay'ın Belen ilçesinde, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından tarihi İpek Yolu güzergâhına inşa ettirilen, içinde cami ve hamamı da bulunan kervansaray, ziyaretçilerini bekliyor.
BEŞ ASIRLIK KERVANSARAY
Yayın Organı : Körfez Gazetesi
Şehir : Hatay
Yayın Tarihi : 13.01.2018
Görsel Kaynak : AA / Ozan Efeoğlu

Belen ilçesinde 1553 yılında yapılan Kanuni Sultan Süleyman Kervansarayı, mimari yapısı ve Akdeniz sahillerini gören manzarasıyla dikkati çekiyor.

Tarihi İpek Yolu üzerine yaptırılan kervansaray, 2005 yılında asıl yapısı korunarak restore edildi. İçindeki cami ve hamamı bugüne kadar kullanılan kervansaraya, geçiş yolu üzerinde olması ve Antakya-İskenderun kara yoluna yakınlığı dolayısıyla kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Yavuz Sultan Selim Han'ın Mısır seferi sırasında oğlu Şehzade Süleyman'a vasiyet ettiği kervansaray ziyaretçilerini bekliyor.

Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, yaptığı açıklamada, ilçenin konumunun Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında keşfedildiğini belirtti. Hükümdarın bu sırada oğlu Şehzade Süleyman'a vasiyet bıraktığını ifade eden Vurucu, "Yavuz Sultan Selim Han Mısır'a sefere çıktığı sırada buradan geçerken stratejik önemini fark etmiş dönüş yolunda oğlu şehzade Süleyman'a buraya bir yerleşim yeri kurmasını vasiyet etmiştir. Akabinde civar illerden 65 aile buraya yerleştirilmiş ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından şehir ticaretini artırmak amacıyla kervansaray inşa ettirilmiştir. İpek yolunu kullanan tüccarlar, kervanlar burada konaklamıştır." bilgisini aktardı.

Vurucu, kervansarayın 2005 yılında restore edildiğini ve kullanımının belediyeye verildiğini aktararak, cami ve hamam dâhil tüm bölümlerinin kullanıma açık olduğunu bildirdi. Kervansarayda eskiden olduğu gibi bugün de canlılık olduğunu kaydeden Vurucu, "Aslına uygun restore edilen kervansarayımız, tarihi İpek Yolu üzerindeki en önemli eserlerden biridir. Yolu düşen, yoldan geçen tüm vatandaşlarımızın görmeden geçmemelerini tavsiye ederim." dedi. Dilek Çebişli

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.