Safranbolu’da Turizm Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı.
AKÇASU KANYONU HİZMETE AÇILDI
Yayın Organı : Safranbolu'da Sonsöz Gazetesi
Şehir : Karabük
Yayın Tarihi : 17.04.2018
Görsel Kaynak : AA / Ersin Turan

Safranbolu Belediyesi tarafından projelendirilen ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenen “Akçasu Kanyonu ve Deresi Çevre Düzenleme Projesi” hayata geçirildi.

Turizm Haftası kapsamında Akçasu Kanyonu, çevresinde yapılan arnavut kaldırımı, dere ıslahı, tarihî dokuya uygun duvar yapımı ve ışıklandırma çalışmaları tamamlanarak hizmete açıldı.

Akçasu Mahallesi'nde düzenlenen açılışta proje hakkında bilgiler veren BAKKA Genel Sekreteri Elif Acar, projenin toplam tutarının 1 milyon 900 bin lira olduğunu söyleyerek, turistlerin daha güzel vakit geçirecekleri alanlar oluşturulduğunu, üç tescilli köprü, iki tescilli çeşmenin de gün yüzüne çıkarıldığını kaydetti.

Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Şahin, Akçasu Kanyonu’nun turizme kazandırılmasının Safranbolu turizminin önemli projelerinden biri olduğunu söyledi. Şahin, “Böylesi güzel bir projenin hayata geçirilmesiyle birlikte turizm sezonunu açmak bizi ayrıca mutlu etmekte. Karabük’te turizm deyince akla Safranbolu gelmekte. Dünya Miras Listesi’nde yer alan bir şehrimiz. Safranbolu turizmine katkıda bulunmak için Karabük ve diğer ilçelerimizde projeleri hayata geçirmek zorunda olduğumuzu düşünüyoruz.” dedi.

“Lütfen Buralara Çöp Atmayın”

Karabük’te turizm denince akla en önde gelen yerlerden birinin Safranbolu olduğunu kaydeden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, “Ne mutlu ki, sadece Karabük’te değil, Türkiye’de turizm deyince ilk akla gelen 3 veya 5 ilçeden biri Safranbolu. Burada görev yapmak ben ve benim bütün mesai arkadaşlarım için hem gurur hem de büyük bir sorumluluk. Bizler bir ekip olarak sürekli Safranbolu’yu nasıl daha iyi hale getiririz derdinde ve onu düşünerek bu sorumluluğun farkında olarak çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Tek başımıza hiçbir işi yapmamız mümkün değil bir ekip olarak çalışmamız gerekiyor. Sadece Safranbolu için değil, Karabük ve Türkiye için de buranın öneminin farkındayız. İçinde bulunduğumuz Akçasu Kanyonu’nu bitirmenin huzuru ve mutluluğu içindeyiz. Bu iş burayla bitmiyor. Safranbolu gerçekten çok önemli. Sizler Safranbolu’da yaşadığınız için çok şanslısınız. Lütfen içinde bulunduğumuz alana sahip çıkalım. Burayı iyi hale getirdik. Buradan çıkan otları, yılanları ve çöpleri bizler gördük. Ama lütfen bu alanları koruyalım ve çöp atmayalım. Belediye olarak çöp taksi uygulamasını başlattık. Arayın ekiplerimiz gelsin evlerinizden çöpleri alsın. Ama yeter ki dışarıya atmayalım ve bu alanları koruyarak sahip çıkalım.” diye konuştu.

Etkinlik kapsamında BAKKA Genel Sekreteri Elif Acar ve yüklenici firma yetkilisi Gökhan Sabır’a katkıları ve desteklerinden dolayı Ürkmezer tarafından plaket takdim edildi. Konuşmaların ardından Karabük Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek, Kaymakam ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, BAKKA Genel Sekreteri Elif Acar, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Uzun, CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, AK Parti Safranbolu İlçe Başkanı Ali Kaya, CHP Safranbolu İlçe Başkanı İbrahim Ayhan'ın katılımıyla Akçasu Kanyonu’nun açılışı yapıldı.

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.