İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünün öncülüğünde başlatılan "Osmanlı Padişahlarının Puşideleri Yenileniyor" projesinde 11 olgunlaşma enstitüsü görev alıyor.
PADİŞAHIN PUŞİDESİ SAMSUN’DA İŞLENİYOR
Yayın Organı : Hedef Halk Gazetesi
Şehir : Samsun
Yayın Tarihi : 14.02.2018
Görsel Kaynak : AA / İlyas Gün

Projede Samsun Olgunlaşma Enstitüsü de 7 kişilik ekiple 1,5 yıldır Padişah 4. Mustafa'nın sandukasının puşidesi üzerinde çalışıyor.

Ekip, kadifenin üzerine altın sarısı ipekle, baş kısmına Padişah 4. Mustafa'nın doğum tarihini, babasının ismini, padişahlık yaptığı dönem ve ölüm tarihini ilmek ilmek işliyor. Puşidenin bir tarafına Arapça,"la İlahe İllallah el Meliku'I-Hakku'I Mübin", diğer tarafına da "Muhammedün rasulullah sadıkü'I-va'dil-emin" yazıları işleniyor.

İnce İnce Dokunuyor

Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Fatma Bayram Arslan, 29. Osmanlı Padişahı 4. Mustafa'nın sandukasının örtüsünde ağır desenler ve hat yazıları bulunduğunu söyledi.

Sanduka örtüsü üzerindeki desen ve hat çalışmalarını Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünün yaptığını belirten Arslan, "Sandukaya puşide örtmek, Türklerde yüzyıllardır süren bir gelenektir. Puşideler ayak, baş ve gövde kısım olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Baş kısmında puşide kime aitse onun adı, doğum ve ölüm tarihi ile babasının adı yer almaktadır." dedi.

3 Ay Sonra Bitecek

Enstitü Müdürü Arslan, Samsun'da yapılan puşidenin 3 ay sonra biteceğini dile getirerek, daha sonra padişah 4. Mustafa'nın sandukasındaki örtünün değiştirilip yenisinin konulacağını kaydetti. AA

 

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.