15 Temmuz Şehitler Müzesi incelemesinde müze ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Belediye Başkanı Zeki Gül, müzenin 15 Temmuz’un ikinci yıl dönümünde Çorum halkının hizmetine sunulacağını açıkladı.
15 TEMMUZ ŞEHİTLER MÜZESİ AÇILACAK
Yayın Organı : Çorum Hakimiyet Gazetesi
Şehir : Çorum
Yayın Tarihi : 17.04.2018
Görsel Kaynak : AA / Kemal Ceylan

Belediye Başkanı Zeki Gül, TSO Fuar Kompleksi yanında yapımı devam eden 15 Temmuz Şehitler Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Belediye başkan yardımcıları Alper Zahir ve Turhan Candan, belediye meclis üyeleri ve bazı birim müdürlerinin de hazır bulunduğu incelemelerde Başkan Gül basın mensuplarına 15 Temmuz Şehitler Müzesi’ni gezdirdi. 2 katlı ve yaklaşık 3 milyon 444 bin TL’ye mal olan müzenin 15 Temmuz’un ikinci yıl dönümünde açılacağını bildiren Gül, müzede Çorumlu 12 şehidin bal mumu heykelleri ve özel eşyalarının sergileneceğini söyledi.

Ayrıca 15 Temmuz’un sembol ismi şehit Ömer Halisdemir için de özel bir yer ayırdıklarını kaydeden Gül, müze ile ilgili şu bilgileri verdi: “Müzemiz 2 katlı olacak. Birinci kat 800 metrekare, ikinci kat 800 metrekare olmak üzere toplam kapalı alanımız 1600 metrekare. Zemin katta sergi salonu, sinema salonu, kafeterya olacak. İkinci katta ise idari odası, mescit ve misafir odaları olacak. 2. katta ayrıca 15 Temmuz’da şehit olan 12 Çorumlu şehidimiz ve 15 Temmuz’un sembolü şehit Ömer Halisdemir’in bal mumu heykelleri ve özel eşyaları sergilenecek. Bal mumu heykelleri için dünyaca ünlü sanatçı Adil Çelik ile görüştük. Bu işi ondan başka yapacak kimse de yok. Kendisi de sağ olsun teklifimizi kırmadı ve bunun bir vatani görev olduğunu belirterek, heykelleri yapacağını söyledi. Müze ziyaretçileri kulaklık takarak 15 Temmuz anılarını ve şehitlerimizin öz geçmişini dinleyebilecek. Müzemizi 15 Temmuz’un ikinci yıl dönümünde Çorum halkının hizmetine sunacağız. Müze dışında çevre düzenlememizde devam ediyor. Buraya 30 araçlık bir de otopark yapacağız.”

15 Temmuz’un Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’ndan bir farkı olmadığını ifade eden Gül, 15 Temmuz’u unutmamak, çok iyi anlamak ve defalarca hatırlatmak gerektiğini belirterek, “Saniyesi ve dakikası kıymetli bir 15 Temmuz gecesi yaşadık. Allah’ın yardımı ve Cumhurbaşkanımızın o gece yaşadıklarından kurtulması milletimizin hayır duası sayesinde olmuştur. Bu büyük hainlik karşısında milletimizin de Kurtuluş Savaşı’ndan geçmiş ne kadar büyük zaferler varsa Çanakkale ruhunun kaybolmadığını o gece bir kez daha gördük. 15 Temmuz zaferinin Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’ndan farkı yoktur.” diye konuştu.

15 Temmuz’un öneminin gelecek nesillere aktarılması için bu tür müze çalışmalarının önemine dikkat çeken Gül, “Yaptığımız müze ile asıl amacımız istiklal ve istikbalimize yapılan saldırıyı unutmamak ve unutturmamak. Şehrimizde okuyan öğrencilerimizin vatan ve millet için şehit olanları burada ziyaret etmeleri için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Milli iradeye düşmanlık yapanları ve milli iradenin yok edilmemesi için canını verenleri anlatmak için buraya vatandaşlarımızı getireceğiz.” ifadelerini kullandı. Fatih Battar

 

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.