Pakistan Enformasyon Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileri, Pakistanlı haber spikeri ve editörlerden oluşan gazeteci heyeti, iki ülkenin medyası arasında işbirliği arayışları için Türkiye’ye geldi. 6 günlük ziyaretin ilk durağı Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) oldu.
PAKİSTAN GAZETECİ HEYETİNİN TÜRKİYE ZİYARETİNDE İLK DURAK BYEGM
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 9 EKİM 2017
Şehir : ANKARA

Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa hazırladığı program çerçevesinde Türkiye’ye gelen gazeteci heyeti, BYEGM’de Genel Müdür Mehmet Akarca tarafından karşılandı. Heyet ilk olarak BYEGM Basın Kültür ve Sanat Merkezi’nde açık bulunan, Türkiye’nin 1930’lardan günümüze ağırladığı mülteciler ve dünya genelinde yardım elini uzattığı insanlara ilişkin fotoğraflardan oluşan ‘Yüreğimize Sığınanlar’ isimli sergiyi gezdi. Gazeteciler, 2005’teki büyük Pakistan depremi sonrasında kendilerine ilk ulaşanın da Türkiye olduğunu ve bunu sonsuza dek unutmayacaklarını ifade etti.

Sergi ziyareti sonrasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Akarca, iki ülkenin dost değil; kardeş olduğunu vurguladı. Türkiye’nin uzun yıllardır PKK, ardından DAEŞ ve son olarak da FETÖ terörü ile mücadele halinde olduğunu, etrafı savaşlarla çevrili bir coğrafyada Batılı ülkelerin yönlendirmesine izin vermeden kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden ve demokrasisine sahip çıkan bir ülke konumunda olduğunu anlattı. Akarca Suriye ve Irak’ın bir an önce sorunlarını çözüp, toprak bütünlüklerine yeniden sahip olmalarının beklendiğini ifade etti.

Uzun yıllar haber spikerliği yapan Akarca, Pakistanlı meslektaşlarına başarının sırrının samimiyet ve güler yüz olduğunu söyledi.

Sıcak bir atmosferde geçen toplantıda düşüncelerini aktarma, Türk paydaşları ile müzakere etme fırsatı buldukları için büyük mutluluk duyduklarını ifade eden heyet başkanı Syed Arif Eshan Kazmi, Türkler ve Pakistanlıların farklı diller konuşan, aynı duyguları paylaşan iki halk olduğunun altını çizdi.

Toplantı sonrasında Pakistanlı gazeteciler, Akarca'ya günün anısına bir plaket ve Türkçe bir kitap hediye etti.