Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya'nın bir araya gelmesiyle 2013 yılında kurulan MİKTA oluşumuna bağlı gazeteciler, Dışişleri Bakanlığı, TİKA ve BYEGM'nin ortak hazırladığı program çerçevesinde Türkiye'ye geldi. Heyet, programın ilk gününde Dışişleri Bakanlığı, TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve 2. Meclis'i ziyaret etti. İkinci günde ise ilk durak Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) oldu.
MİKTA HEYETİ BYEGM’Yİ ZİYARET ETTİ
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 14 KASIM 2017
Şehir : ANKARA

BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, 8 kişilik heyeti bizzat karşıladı ve BYEGM Basın, Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılan "Türk Basın Tarihi Sergisi"ni gezdirdi. MİKTA heyeti, Türkiye'de 1830-1930 yılları arasında yayımlanmış gazeteler hakkında detaylı bilgi aldı.

Genel Müdür Akarca ile heyet arasında yapılan görüşmede, ülkeler arasındaki ikili ilişkiler ele alındı. Türkiye'nin, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra verdiği mücadele ile büyük bir gelişme kaydettiğini belirten gazeteciler, ülkelerin birbirlerini tarihi ve kültürel alanlarda daha yakından tanımak ve anlamak için karşılıklı ziyaretlerin sıklaştırılmasının faydalı olacağını belirtti. Genel Müdür Akarca da, söz konusu ziyaretlerin işbirliğini güçlendireceğini ifade etti.

MİKTA heyetinin, 3.5 milyonu aşkın sığınmacıya dikkat çekerek Türkiye'nin masrafların çoğunu karşılamasının gurur verici olduğunu dile getirmesinin ardından Genel Müdür Akarca, Suriye krizinin başlamasından bu yana sığınmacılar için yapılan harcamanın 30 milyar doları geçmesine karşın dünyadan gelen desteğin 400 milyon dolar olduğunun altını çizdi.

MİKTA heyeti 5 günlük ziyaretleri kapsamında İstanbul'da da temaslarda bulunacak.