İİT KADIN DANIŞMA KONSEYİ: ABD’NİN KUDÜS KARARI HADSİZ BİR MEYDAN OKUMADIR

İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Danışma Konseyi, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etme kararıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: 

"ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması açıklamasını kınıyoruz. Bu karar, sorumsuz, vicdanları ve uluslararası hukuku yaralayan bir adımdır. Hiçbir tarihi, siyasi, insani ve diplomatik zemini olmayan bu karar, Müslüman dünyasıyla birlikte tüm insanlığa ve Birleşmiş Milletler kararlarına karşı yapılmış hadsiz bir meydan okumadır. Yıllardır işgal ve zulüm altında hak ve adalet mücadelesini yürüten Filistinliler, özellikle Filistinli kadın ve çocuklar yalnız değildir. İslam’ın ilk kıblesi olan kutsal mescidimiz Harem-i Şerif’e ev sahipliği yapan Kudüs, Müslümanların ortak davasıdır.

Bunun yanında Kudüs, Peygamber şehri olması hasebiyle, insanlık için de birliğin ve birarada yaşama tecrübesinin sembolüdür. Kudüs’ün mahremiyetine zarar verecek her adım, barış zeminini ortadan kaldırmaya, dünya genelinde yeni infiallere sebebiyet verecek gelişmelerin fitilini ateşlemeye matuf bir provokasyondur. 

ABD Yönetimini, bu kışkırtıcı girişimden derhal vazgeçerek, Kudüs’ün çok kültürlü kimliğine ve tarihi statüsüne saygı göstermeye davet ediyoruz.

İİT Kadın Danışma Konseyi, Kudüs konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin 476 ve 478 sayılı kararlarıyla da tespit edilen uluslararası konsensüse saygı duymaktadır. Bu, Doğu Kudüs’ün herhangi bir işgal girişimini de uluslararası hukukun ihlali olarak görmektedir. Filistin meselesinin ancak, 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti’nin kurulmasıyla çözülebileceğinin BM tarafından da kabul edildiğini hatırlatmak isteriz. Filistin’in bu çerçevede bağımsızlığını kazanması tarihi, siyasi ve insani bir zorunluluktur. "