Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, Meksika özel televizyonlarından ADN 40'a konuk oldu. Genel Müdür Akarca, ADN 40 canlı yayınında 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşananları anlattı.
AKARCA,MEKSİKA TELEVİZYONUNA CANLI YAYINDA 15 TEMMUZ’U ANLATTI
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 14 KASIM 2017
Şehir : ANKARA

Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya'nın bir araya gelmesiyle kurulan eşgüdüm platformu MİKTA üyesi gazetecilerden oluşan heyetin ziyareti kapsamında Türkiye'de bulunan muhabir Federico La Mont'un ricası üzerine, BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca sabah kuşağında yayınlanan Noticias ADN 40 programında canlı olarak soruları yanıtladı. Skype üzerinden gerçekleştirilen bağlantıda ilk olarak 15 Temmuz hain darbe girişimi ele alındı. Program sunucusunun Türkiye'nin bu sürecin altından nasıl kalktığına ve demokrasi tartışmalarına yönelik soruları üzerine Genel Müdür Akarca, FETÖ'den temizlenme döneminin devam ettiğini belirterek, "O gece halk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla sokaklara döküldü. 15 Temmuz'un ertesi günü borsada bir dalgalanma olmadı. Demokrasi yerli yerinde, tüm kurumların işleyişi sürüyor. Türkiye'de OHAL var ancak geldiğinizde burada, sokaklarda bir tane silahlı asker gördünüz mü? Her şey normal devam ediyor." dedi.

Genel Müdür Akarca, Irak-İran sınırında yaşanan 7,3 büyüklüğündeki deprem hakkında da Türkiye'nin Kızılay, TİKA ve AFAD aracılığı ile bölgede yardım çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Canlı yayın sonrasında muhabir La Mont'u makamında kabul eden Genel Müdür Akarca, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Meksika ziyareti sırasında Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto ile tokalaşırken çekilmiş fotoğrafını göstererek Meksika izlenimlerini aktardı.