Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa hazırladığı program çerçevesinde Türkiye’de temaslarda bulunan Pakistan basın heyeti, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Bekir Bozdağ ile bir araya geldi.
BAŞBAKAN YARDIMCILARI BOZDAĞ VE ÇAVUŞOĞLU PAKİSTAN GAZETECİ HEYETİNİ KABUL ETTİ
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 10 EKİM 2017
Şehir : ANKARA

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun Pakistan Basın Heyeti ile yaptığı toplantıya Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca ve Pakistan Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi de katıldı. Heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Çavuşoğlu, iki ülke ilişkilerinin derin köklere dayandığını, Pakistan’ın Türkiye için önemli bir yeri olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, sorumlu bulunduğu Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın yürüttüğü faaliyetler kapsamında 1553 Pakistanlı öğrencinin Türkiye’deki okullardan mezun olduğunu, halen 1660 öğrencinin eğitimine ülkemizde devam ettiğini anlattı. TİKA’nın ülkede önemli projelere imza attığını dile getiren Çavuşoğlu, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün de uluslararası basınla ilişkiler açısından önemli bir rol üstlendiğini belirtti.

Küresel bir sorun olan terörün Türkiye ve Pakistan için de yakıcı etkileri olduğunu belirten Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün konvansiyonel savaşlar yerine terör örgütlerinin taşeron olarak kullanıldığı vekalet savaşları yapılıyor. Benim teröristim senin teröristin ayrımı söz konusu oluyor. Fransa’da terör saldırısı olduğunda farkındalık oluşturmak için tüm liderler Paris sokaklarda yürürken, Ankara’da yaşanan saldırıya sessiz kalınıyor. Bugün güney bölgemizde Suriye ve Kuzey Irak’ta bir terör koridoru oluşturulmaya çalışılıyor. Israrla bizim Hicaz bölgesine bağlantımızı koparmak için çalışılıyor. Türkiye ne zaman kendi yolunda emin adımlarla ilerlemeye başlasa bir el devreye girmiş. Gezi olayları, sonrasında Doğu’da yaşanan hendek terörü ve son olarak da FETÖ’nün darbe girişimi. Sayın Cumhurbaşkanımızın ölümüne meydan okumasıyla bu beladan kurtulabildik”

Pakistanlı basın mensuplarını FETÖ tehlikesine karşı uyaran Çavuşoğlu, “Türkiye’den ayrılmadan uyuyan hücreleriyle birlikte bu yapıyı öğrenin. Çünkü bugün bize olanın yarın sizin başınıza gelmeyeceğinin garantisi yok.” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu Pakistan’ın da önemli bir güç olduğuna değinerek “Siz aslında çok güçlüsünüz. Rahat bırakılırsanız, terörden kurtulursanız neler yapabileceğinizin herkes farkında. İnancımızı yitirmeyelim. Başarabiliriz. Başaracağız.” dedi.

Görüşme sonrası Çavuşoğlu heyete BYEGM’nin 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü teröristler tarafından bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin duvarlarından kopan mermer parçalarıyla hazırladığı kartlardan hediye etti ve aile fotoğrafı çektirdi.

İki Ülke de Demokrasi Yolunda Bedel Ödedi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da kabulünde, Pakistan'ın Türkiye gibi çok darbe yaşadığını, bu ülkede de demokrasi yolunda bedel ödeyenlerin bulunduğunu belirtti. Bozdağ, "Pakistan da Türkiye de demokrasisinden ve bu mücadeleden vazgeçmedi. Bu, ülkelerimizi güçlü kılan en büyük etkendir." dedi.

Bu ziyaretin, Türkiye ve Türk halkını daha yakından tanınmasına vesile olacağını vurgulayan Bozdağ, heyete ziyaretlerinin başarılı bir şekilde geçmesi temennisinde bulundu. 

"Hükümetimiz dayanışma içerisinde"

Türkiye ve Pakistan'ın İslam dünyasının iki güçlü ülkesi olduğuna dikkati çeken Bozdağ, İslam dünyasında bu iki ülkenin demokratik tecrübesinin standardının en yüksek seviyede olduğunu bildirdi. Bekir Bozdağ, demokrasi için yapılan mücadelede her iki ülkenin de yaşadığı acıların bulunduğunu anımsattı. 

Bozdağ, 15 Temmuz’da Türkiye’nin yanında olan kardeş ülke Pakistan’a teşekkürlerini sunarak “ FETÖ ile mücadele konusunda Pakistan hükümetiyle hükümetimiz dayanışma içerisindedir. Pakistan'daki FETÖ okulları, Türkiye Maarif Vakfına iki ülke arasındaki uzlaşma çerçevesinde devredildi. Son derece önemli bir gelişme, onun için de çok çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.