Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, dünyada yönetim sistemini demokratik yollarla değiştirebilen az sayıda ülke arasında yer alıyor."
YENİ KABİNE AÇIKLANDI
Yayın Organı : AP
Yayın Tarihi : 09 Temmuz 2018
Ülke : ABD
Görsel Kaynak : AA/Raşit Aydoğan

     Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine geniş icra yetkileri veren ve eleştirmenlerin kendisine çok fazla kontrol yetkisi verildiğini değerlendirdiği yeni yönetim sistemi altında yemin ettikten sonra yeni kabinesinin üyelerini belirledi.

     Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı olarak ve Süleyman Soylu da İçişleri Bakanı olarak makamlarını korudu. Revize edilmiş 16 bakandan oluşan kabinede ekonominin istikrarsızlık işaretleri gösterdiği bir dönemde Hazine ve Maliyeyi yönetecek olan Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak da yer alıyor.

     Erdoğan'ın yemin etmesiyle başlayan yeni icracı hükümet sistemi Meclisin yürütme yapısını ortadan kaldırırken daha öncesinde temsili bir makam olan cumhurbaşkanlığının yetkilerini artırdı.

     Erdoğan, "Ülkemiz tarihinin en önemli demokratik dönüşümlerinden biri bugün başarıyla tamamlanmıştır." şeklinde konuştu.

     Yeni sistem altında cumhurbaşkanı; hükümeti kuruyor, bakanları, cumhurbaşkanı yardımcılarını ve üst düzey bürokratları atıyor. Daha önce şu anda lağvedilen bir makam olan başbakan Meclisin seçilen üyeleri arasından hükümeti kuruyordu.

     Süreç, icracı cumhurbaşkanlığı sisteminin geçen yıl oylamaya sunulduğu tartışmalı bir referandumla başlamış ve geçen ay yapılan erken seçimlerle de oyların yüzde 52,6'sını alan Erdoğan'ın yetkileri pekiştirilmişti.

     Cumhurbaşkanı, kanun hükmünde kararname yayımlayabiliyor, bütçeyi hazırlayabiliyor ve olağanüstü hal ilan edebiliyor. Meclis yasa yapabiliyor, cumhurbaşkanının hazırladığı bütçeyi onaylayabiliyor veya reddedebiliyor. Cumhurbaşkanı olağanüstü hal ve kanun hükmünde kararnameler için Meclisin onayına ihtiyaç duyuyor.

     Erdoğan, "Türkiye; dünyada yönetim sistemini demokratik yollarla değiştirebilen az sayıda ülke arasında yer alıyor." dedi.

     Erdoğan, gittikçe büyüyen cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde resmi göreve başlama töreninde cumhurbaşkanlığının yeni imajını ortaya sererek bu sistemin ülkeye etkinlik, istikrar ve verimlilik getireceğini ve "yol açtığı siyasi, sosyal ve ekonomik kaoslarla ülkemize çok büyük bedeller ödeten sistemi artık geride bıraktıklarını" söyledi.    

     Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.