İstanbul'daki törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TürkAkım'ın Karadeniz'den geçen iki paralel hattının deniz bölümünün tamamlandığını duyurdu ve "tarihi projenin" son aşamasına ulaşıldığını belirtti.
TÜRKAKIM PROJESİ 2019’DA FAALİYETE GEÇECEK
Yayın Organı : AP
Yayın Tarihi : 19 Kasım 2018
Ülke : ABD
Görsel Kaynak : AA/Arif Hüdaverdi Yaman

     Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülkeyi birbirine bağlayan doğal gaz boru hattı TürkAkım'ın önemli bir aşamasının tamamlanmasına ilişkin törene katıldılar.

     İstanbul'daki törende konuşan Erdoğan, TürkAkım'ın Karadeniz'den geçen iki paralel hattının deniz bölümünün tamamlandığını duyurdu ve "tarihi projenin" son aşamasına ulaşıldığını belirtti.

     Bu hatların Türkiye'ye ve Türk toprakları üzerinden Avrupa pazarlarına Rus doğal gazını ulaştırması bekleniyor. 930 kilometre uzunluğundaki iki hat, kara bölümündeki hatlarla birlikte yılda 31,5 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak.

     Putin "En karmaşık ve hırslı projeler konusunda ülkelerimiz arasındaki ortaklığın ve iş birliğinin açık bir göstergesi olan çok önemli bir olaya tanıklık ediyoruz." dedi.

     Erdoğan iki ülkenin uzun dönemli bir iş birliğini amaçladığını ve ilişkilerinin "diğer ülkelerin dayatmalarıyla" belirlenmediğini ifade etti

     Putin konuşmasında ayrıca “Bunun gibi projelerin hayata geçirilmesi başka birinin ulusal çıkarlarına destek verme becerisine dair güzel bir örnektir.” dedi.

     Bu açıklamalar Kremlin’in, bazı Avrupa ülkelerinin ABD’nin baskısıyla Rusya ile yapılan karlı anlaşmalardan vazgeçtiği yönünde uzun süredir takındığı tutuma atıfta bulunuyor gibi görünüyor.

     Türkiye enerji ihtiyacı için ithalata bel bağlıyor ve Rusya doğal gaz konusunda Türkiye’nin başlıca tedarikçisi konumunda. Türkiye geçen sene 28 milyar metreküp doğal gaz satın aldı. Doğal gaz şu anda Karadeniz altındaki başka bir hattan ve Ukrayna üzerinden geçen Batı Hattı’ndan sevk ediliyor.

     TürkAkım’ın 2019’da faaliyete geçeceğini belirten Erdoğan, “Türkiye kendisinin ve Avrupa ülkelerinin doğal gaz taleplerini geçiş tehlikesine maruz kalmadan karşılayabilecek.” dedi.

     Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.