Liderler, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ortak basın toplantısında görüşlerini dile getirdiler. Liderler tarafından yayınlanan nihai bildirgede, "Kapsayıcı, Suriyelilerin öncülüğünde ve Suriyelilerin sahiplendiği bir siyasi süreç" ve yıl sonuna kadar BM destekli serbest ve adil seçimlere hazırlık amacıyla anayasal reformlar üzerinde çalışacak bir komitenin toplanması çağrısında bulunuldu.
İSTANBUL’DA DÖRTLÜ SURİYE ZİRVESİ
Yayın Organı : AP
Yayın Tarihi : 27 Ekim 2018
Ülke : ABD
Görsel Kaynak : AA/Kayhan Özer

     Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya liderleri cumartesi günü yapılan bir zirvede, ülkelerinde barışın sağlanması için Suriyelilerin gösterilen çabalara öncülük etmeleri gerektiğini söylediler. Bu zorlu görev, İstanbul görüşmelerinde herhangi bir Suriyeli örgütün gıyabında dile getirildi. 

     Osmanlı döneminden kalma bir köşkte yapılan görüşmede liderler, daha kapsamlı hedeflere ulaşmak ve nihayetinde milyonlarca mültecinin ülkelerine gönüllü olarak geri dönüşü üzerinde anlaşabilmek için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ilgili görüş ayrılıklarını bir kenara bıraktılar.  

     Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Siyasi süreç işletilmezse gerçek, sürdürülebilir, itibarlı bir mülteci dönüşü mümkün olmayacaktır." dedi. 

     Almanya Şansölyesi Angela Merkel, mültecilerin geri dönüşü konusunda BM mülteciler birimi ile yakın iş birliği içinde koordine edilmesi gereken "ön koşullar" öne sürdü.

     Merkel, "Bizim bakış açımıza göre orada, sorgulanma veya tutuklanma olmayacağına dair teminatlar olması, belli temel insani koşulların yerine getirilmiş olması, insani altyapının mevcut olması gereklidir." şeklinde konuştu.

     Liderler, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ortak basın toplantısında görüşlerini dile getirdiler. 

     Liderler tarafından yayınlanan nihai bildirgede, "Kapsayıcı, Suriyelilerin öncülüğünde ve Suriyelilerin sahiplendiği bir siyasi süreç" ve yıl sonuna kadar BM destekli serbest ve adil seçimlere hazırlık amacıyla anayasal reformlar üzerinde çalışacak bir komitenin toplanması  çağrısında bulunuldu. 

      Liderler, Suriye'nin kuzeybatı vilayeti İdlib'de ateşkesin barış çabalarına ivme kazandırabileceğini belirttiler. Geçen ay yapılan bir ateşkes, İdlib'e bir hükümet saldırısını önlemişti. Pek çok kişi, bu saldırının yapılması hâlinde bir başka mülteci krizinin daha patlak vermesinden endişe ediyordu. 

     İdlib, o zamandan bu yana görece sakin ancak her iki taraf da birbirini anlaşmayı ihlal etmekle suçluyor. Muhalif aktivistlere göre Suriye hükümet güçleri, cuma günü Rusya ile Türkiye arasında varılan anlaşmayı ihlal ederek İdlib'in asilerin elinde olan köylerini bombaladı.

     Buna rağmen Putin, İdlib'de "radikal unsurların" "silahlı provokasyonlarına" karşı uyarıda bulundu ve gerekli olması hâlinde Rusya'nın Esad hükümetine destek olacağını belirtti. 

     Erdoğan, "Esad bizim için neredeyse 1 milyon sivilin hayatına kastetmiş biridir. O bizim için muteber bir konumda değildir." dedi.

     Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.