İran ve Türkiye Cumhurbaşkanları ve Rusya Devlet Başkanı, üç ülkenin, terör örgütlerinin nihai yenilgisine kadar birbiriyle iş birliğini sürdüreceği hakkında anlaşmaya vardılar.
İŞ BİRLİĞİMİZ SÜRECEK
Yayın Organı : Fars Haber Ajansı
Yayın Tarihi : 22 Kasım 2017
Ülke : İran
Görsel Kaynak : AA/Kayhan Özer

     Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çarşamba günü Soçi’de düzenlenen üçlü zirvede, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2254 sayılı kararında belirtilen Suriye’de barış ve istikrarın sağlanması amacıyla İran, Rusya ve Türkiye arasında aktif iş birliğinin sürdürüleceğine dair kararlılığa vurguda bulundu.

     Üç lider; İran, Rusya ve Türkiye’nin garantörü olduğu Suriye’deki ateşkesin korunması ve güçlendirilmesine yönelik şu anki üçlü koordinasyon düzeyinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

     Üç ülke lideri ayrıca BMGK tarafından Suriye’de terör örgütlerinin yenilmesine yönelik yıllarca süren uluslararası çabaların ardından 29 Aralık 2016 tarihinde ateşkesin şekillenmesinden sonra 11 ay içinde elde edilen başarının, BMGK tarafından terör örgütü olarak belirtilen DAİŞ, el Nusra Cephesi ve diğer terör örgütlerinin yok edilmesini sağladığını belirtti.

     Liderler ayrıca İran, Türkiye ve Rusya’nın söz konusu örgütler nihai yenilgiye uğratılıncaya kadar birbiriyle iş birliğnde bulunmaya devam edeceğine dair anlaşmaya vardı.

     Üç lider, Suriye’de çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulmasının Astana süreciyle çok olumlu olduğuna, şiddetin azalmasına, insani acıların dindirilmesine, mülteci konumuna düşmenin sınırlandırılmasına, mülteci ve sığınmacıların güvenli bir şekilde geri dönmesine yönelik durumun temin edilmesine başlandığına gözle görülür ölçüde katkıda bulunduğuna vurgu yaptı.

     Üç ülke lideri, Astana süreci ve kazanımlarının, Suriye’de barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik etkili bir araca dönüştüğünü onayladı.

     Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne olan taahhüdünü yenileyen üç lider, hiçbir koşulda oluşturulan söz konusu çatışmasızlık bölgelerinin ve Suriye krizinin çözümüne yönelik her türlü siyasi girişimin, Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğünün zayıflatmaması gerektiğine vurguda bulundu.

     Liderler, Suriye krizinin çözümüne yönelik gelişmelerin İran, Rusya ve Türkiye arasındaki iş birliği yoluyla bölgedeki genel durumun iyileşmesi üzerinde olumlu etkisinin olacağını, etnik ihtilaf ve bölünme tehlikesinin azaltacağını umduğunu belirtti.

     Üç ülke lideri, gerektiği takdirde bir kez daha görüşme kararı aldı.

     İran ve Türkiye Cumhurbaşkanları, Rusya Devlet Başkanı’na Soçi’de söz konusu üçlü zirveye ev sahipliği yaptığı için takdir ve teşekkürlerini ifade etti.

     Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.