Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 50’den fazla Müslüman devletin katıldığı İstanbul’daki zirveye ev sahipliği yaptı ve ABD’nin verdiği kararla, İsrail-Filistin ihtilafındaki ara buluculuk rolünden vazgeçtiğini söyledi.
İİT: DOĞU KUDÜS FİLİSTİN’İN BAŞKENTİDİR
Yayın Organı : Reuters
Yayın Tarihi : 13 Aralık 2017
Ülke : United Kingdom
Yazar : Ali Küçükgöçmen
Görsel Kaynak : AA/Cumhurbaşkanlığı/Yasin Bülbül

     Müslüman liderler, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını çarşamba günü kınadılar ve Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıdılar.

     Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 50’den fazla Müslüman devletin katıldığı İstanbul’daki zirveye ev sahipliği yaptı ve ABD’nin verdiği kararla, İsrail-Filistin ihtilafındaki ara buluculuk rolünden vazgeçtiğini söyledi.

     İslam İşbirliği Teşkilatı üye devletlerinin katıldığı zirvenin sonunda konuşan Erdoğan, “Bundan böyle taraf olan bir Amerika'nın artık İsrail-Filistin arasından ara buluculuk yapması diye bir şey olamaz. Bu süreç bitmiştir. Ara buluculuk konusu üzerinde durmamız gerekiyor. Gerekirse Birleşmiş Milletlerde bunu gündeme getirmemiz lazım.” dedi.

     Türkiye Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan zirve deklarasyonunda, zirveye katılan liderlerin, bakanların ve yetkililerin Trump’ın kararını “ABD yönetiminin barışa destek verme rolünden vazgeçtiğinin açıklanması” olarak gördüğü belirtildi. Deklarasyonda kararın “bütün barış girişimlerine yönelik kasti bir baltalama, aşırılık ve terörizme ivme kazandıracak bir tahrik unsuru ve uluslararası barış ve güvenliği hedef alan bir tehdit olarak görüldüğü” ifade edildi.

     İnternet sitesinde yer alan bu bildiri ve zirveden sonra gazetecilere dağıtılan “İstanbul Deklarasyonu” tüm ülkelere Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanımaları çağrısında bulundu. Bildiride, “Trump Yönetimini bölgede kaosu tetikleyecek bu hukuk dışı kararı gözden geçirmeye ve attığı hatalı adımı geri almaya davet ediyoruz.” denildi.

     Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.