Kudüs’ün statüsüne ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa, bunun BM kararlarının ve uluslararası hukukun belirlediği şekilde korunması gerektiği konusunda mutabık kaldılar. Erdoğan, ABD tarafından Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak resmen tanınmasının, bir risk unsuru olduğunu ve gerçekleştirilmemesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca Türk Devlet Başkanı, Papa’yı, bu konudaki tutumu -Kudüs’ün şimdiki durumunu korunmasına yönelik- nedeniyle övdü. “Gerçekten dostane” olarak tanımlanan görüşmelerde Kudüs sorununun yanı sıra Erdoğan ve Papa, mülteci krizini ve Suriye’ye özel bir ilgiyle Orta Doğu’daki son gelişmeleri ele aldılar. Daha sonra dinler arası diyalog ve terör konuları tartışıldı. Bu konuya ilişkin olarak Erdoğan Papa’yı Türkiye’nin terörle mücadeleye ilişkin tedbirleri ve Kuzey Suriye’deki “Zeytin Dalı” Operasyonu konularında bilgilendirdi. Papa ise kendi adına Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Kudüs ve ülkeye mülteci kabulü konusundaki çalışmaları nedeniyle hayranlığını dile getirdi.
CUMHURBAŞKANI’NIN VATİKAN ZİYARETİ
Yayın Organı : Agenzia NOVA
Yayın Tarihi : 05 Şubat 2018
Ülke : İtalya
Görsel Kaynak : AA/Cumhurbaşkanlığı/Yasin Bülbül

     Kudüs sorunu, Orta Doğu’daki gelişmeler, İslamofobi ve ortak çıkar bulunan meselelerde Türkiye ile İtalya arasındaki iş birliği. Bunlar, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün Roma’da gerçekleştirilen görüşmelerde ele alınan konulardan bazılarıydı. Dün akşam Roma’ya gelen Türk Devlet Başkanı’nın ziyareti, bu sabah Papa Francis ile görüştüğü Vatikan’da başladı. Ardından Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile Cumhurbaşkanlığı Sarayında ve Başbakan Paolo Gentiloni ile Başbakanlık Binasında görüştü. Erdoğan İtalya’ya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik’ten oluşan güçlü bir heyetle geldi.

     İtalya ziyaretinin sonunda Erdoğan, İtalyan şirketlerinin temsilcileriyle Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Ispat), İtalyan Uluslararası Siyaset Çalışmaları Enstitüsü (Ispi) ve Pirelli şirketi tarafından düzenlenen bir etkinlikte bir araya geldi. Görüşme, temel olarak İtalyan şirketlerinin Türkiye’de yatırım fırsatlarına ayrıldı. Bu, savunma endüstrisinden otomobil endüstrisine, makine endüstrisinden besin ve ilaç endüstrisine kadar çeşitli sektörlerin katıldığı bir görüşme oldu. Bir süredir Türkiye’de bulunan şirketlerin yanı sıra görüşmeye katılan İtalyan şirketleri arasında ülkede yatırım yapma niyetinde olanlar da var.

     Vatikan ziyareti esnasında, Kudüs sorunu Papa Francis ile Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmenin merkezindeki konu oldu. Papa, Türk Devlet Başkanı’nı samimi bir “Günaydın” ile karşıladı, Erdoğan buna “Nasılsınız?” sorusuyla yanıt verdi. Türk Cumhurbaşkanı karşılama için Papa’ya teşekkür ederken Papa da 59 yıl sonra ilk kez gerçekleşen bir Türk Devlet Başkanı ziyareti nedeniyle memnuniyetini dile getirdi. İki lider, yaklaşık bir saat süren özel bir görüşme yaptılar. Papa Francis ve Erdoğan, Vatikan ile Türkiye arasındaki ilişkileri ve ülkenin durumunu tartıştılar. Ayrıca Türkiye’deki Katolik topluluğunun durumu, Ankara hükümetinin mülteci kabulüne yönelik taahhütleri ve bununla bağlantılı güçlükler ele alındı. Papa Francis ve Erdoğan daha sonra, diyalog ve müzakere yoluyla bölgede barış ve istikrarı teşvik etmeyi, insan hakları ve uluslararası meşruiyete saygıyı vurgulayarak Kudüs’ün statüsüne özel bir atıfla Orta Doğu’daki durum konusunu görüştü.

     Kudüs’ün statüsüne ilişkin olarak Erdoğan ve Papa, bunun BM kararlarının ve uluslararası hukukun belirlediği şekilde korunması gerektiği konusunda mutabık kaldılar. Erdoğan, ABD tarafından Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak resmen tanınmasının, bir risk unsuru olduğunu ve gerçekleştirilmemesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca Türk Devlet Başkanı, Papa’yı, bu konudaki tutumu -Kudüs’ün şimdiki durumunu korunmasına yönelik- nedeniyle övdü. “Gerçekten dostane” olarak tanımlanan görüşmelerde Kudüs sorununun yanı sıra Erdoğan ve Papa, mülteci krizini ve Suriye’ye özel bir ilgiyle Orta Doğu’daki son gelişmeleri ele aldılar. Daha sonra dinler arası diyalog ve terör konuları tartışıldı. Bu konuya ilişkin olarak Erdoğan Papa’yı Türkiye’nin terörle mücadeleye ilişkin tedbirleri ve Kuzey Suriye’deki “Zeytin Dalı” Operasyonu konularında bilgilendirdi. Papa ise kendi adına Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Kudüs ve ülkeye mülteci kabulü konusundaki çalışmaları nedeniyle hayranlığını dile getirdi.

     Papa ve Türk Cumhurbaşkanı daha sonra, yabancı düşmanlığı ve İslamofobiye karşı ortak yükümlülük konusunu tartıştı. Bu anlamda Papa Francis ve Erdoğan, İslam’ı terörle eş tutmanın bir hata olduğunun aldığını çizdiler. Ayrıca Papa ve Erdoğan, bu yanlış eş tutmaya yönelik provokasyonlardan kaçınılması gerektiğini vurguladılar. Dinler arası diyalog konusunda ise Erdoğan, Türkiye’nin, uyum ve barış içinde yaşayan Katolikler de dahil olmak üzere bütün dinlerden inananları kabul ettiğini ve onlara değer verdiğini açıkladı. Orta Doğu konusunda Erdoğan ve Papa Francis, bölgeye barış ve istikrar getirmek amacıyla uluslararası topluluğu seferber etmeye yönelik ortak girişimler gerektiği konusunda anlaşmaya vardılar. Ayrıca iki devlet başkanı, uluslararası topluluğu sürmekte olan insani krizler karşısında sessiz kalmamaya çağırdı. Ayrıca Papa Francis ve Erdoğan, ilişkileri gelecekte de devam ettirme konusunda anlaşmaya vardılar.

     Papa Francis ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmenin sonunda karşılıklı hediyeler verildi. Türk Cumhurbaşkanı, İznik seramikleri ve İranlı şair sufi Rumi’nin eserlerinden oluşan bir cildin İtalyanca ve İngilizce kopyasını hediye etti. Papa Francis ise Erdoğan’a, bir meleği tasvir eden bir madalyon hediye etti. Papa “Bu, savaş iblisini boğan barışın meleğidir. Barış ve adalete dayalı bir dünyanın sembolüdür.” dedi. Madalyonun yanı sıra Papa, Erdoğan’a, San Pietro bazilikasının 1600’deki gibi resmedildiği bir gravürü, “Laudato si” isimli genelgesinin bir kopyasını ve bu yıl Dünya Barış Günü vesilesiyle yayımladığı mesajı da armağan olarak verdi. Erdoğan, vedalaşma esnasında Papa’ya ve Papa’nın kendisi için dua etme çağrısına yanıt vererek “Biz de sizden dua bekliyoruz.” dedi. Papa ile görüşmesinin ardından Erdoğan, Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin ile bir araya geldi. Parolin’e, Vatikan Dış İlişkiler Sekreteri Monsenyör Paul Richard Gallagher eşlik etti.

     Vatikan’dan ayrılan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yapılan iş amaçlı bir kahvaltı için Cumhurbaşkanlığı Binasına geldi. İki Cumhurbaşkanı, yaklaşık 50 dakika süren özel bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin merkezinde İtalya ile Türkiye arasındaki ilişkiler vardı. Cumhurbaşkanlığı Binasında Cumhurbaşkanı Mattarella, Türk mevkidaşı ve heyeti onuruna bir kahvaltı verdi. Ardından Erdoğan, Başbakanlık Binasına gitti ve burada Başbakan Paolo Gentiloni tarafından kabul edildi. Görüşmeler, ikili ilişkilere ve özellikle savunma sanayi ile mülteci krizinde İtalya ile Türkiye arasındaki iş birliğine dikkat çekilerek ortak çıkarın bulunduğu konulara ayrıldı. Ayrıca Türk Cumhurbaşkanı, İtalyan meslektaşlarına, Suriye’nin Afrin ilinde sürdürülen “Zeytin Dalı” Operasyonuna ilişkin son gelişmeleri de anlattı.

     Roma’ya gelmeden önce Erdoğan, Papa Francis ile yapacağı görüşmeyi “önemli bir fırsat” olarak nitelendirmişti. Türk Cumhurbaşkanı, “Hristiyanların lideri olarak kendisiyle birlikte çalışabileceklerini” gösterdiği için Türkiye açısından önemli olan Kudüs sorununa yönelik “olumlu yaklaşımın” altını çizerek özellikle Papa Francis’in Kudüs meselesine ilişkin konumunu Ankara’nın takdir ettiğini vurgulamıştı. Yine İtalya seyahatinden önce düzenlenen basın toplantısında Erdoğan, İslamofobiyle mücadele ve Batı dünyasında gözlemlenen ırkçılık dalgasına ilişkin Papa ile görüşme niyetinde olduğunu da ifade etmişti. Macerata’da 3 Şubat’ta meydana gelen ırkçı saldırıya özellikle atıfta bulunan Erdoğan “Bu olay, yabancı düşmanlığı tehdidinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.” açıklamasını yaptı. Türk Cumhurbaşkanı’na göre “terör örgütlerinin saldırılarıyla bu ırkçı saldırılar arasında fark yok”. Ayrıca yine Cumhurbaşkanı’na göre “tehlike dolu olan bu dönemde, camilere, dua yerlerine ve Müslüman şirketlere yönelik saldırılar artıyor ve bunlar bazen etnik temizlik boyutuna varıyor”.

     Roma ile Ankara arasındaki ilişkilere dair Erdoğan gazetecilere, birçok bölgesel mesele konusunda görüşlerin paylaşıldığını vurguladı: “Akdeniz’in barış ve istikrarı için birlikte çalışıyoruz. NATO müttefikleri olarak iki kıyının güvenliğine katkıda bulunuyoruz.” Türk Cumhurbaşkanı basın toplantısında ayrıca Agusta Westland projelerinin, “İtalya ile savunma sanayindeki en önemli yatırım” olduğunu belirtti. Leonardo Grubunun bir parçası olan Agusta Westland, Türk Uzay Havacılık Endüstrisi (TAI) ile birlikte Türk savaş helikopteri ATAK T129’un geliştirilmesinde yer alıyor. Türk Cumhurbaşkanı “Yatırımlarımız, başarılı bir şekilde sürüyor ve böyle de devam edecek.” güvencesini vererek “Geçen yıl İtalya ile ticaret hacmimiz yaklaşık 20 milyar dolara ulaştı. Ancak potansiyelimiz çok daha yüksek. Ticaret hacmimizi 2020 yılına kadar 30 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.