Türkiye Başbakanı, çarşamba günü, Myanmar’da azınlık Müslüman Rohingyaların güvenlik güçlerince öldürülmesini “soykırım” olarak nitelendirdi ve uluslararası topluma, bu insanların güvenli bir şekilde evlerine dönmesinin sağlanması için çağrıda bulundu.
BAŞBAKAN BANGLADEŞ’TEKİ MÜLTECİ KAMPINDA
Yayın Organı : Reuters
Yayın Tarihi : 20 Aralık 2017
Ülke : İngiltere
Görsel Kaynak : AA/Hakan Göktepe

     Türkiye Başbakanı, çarşamba günü, Myanmar’da azınlık Müslüman Rohingyaların güvenlik güçlerince öldürülmesini “soykırım” olarak nitelendirdi ve uluslararası topluma, bu insanların güvenli bir şekilde evlerine dönmesinin sağlanması için çağrıda bulundu.

     Binali Yıldırım, komşu Bangladeş’teki Cox’s Bazar’da bulunan iki mülteci kampında bazı Rohingyalarla bir araya geldi.

     Neredeyse 870 bin Rohingya Bangladeş’e kaçarken bunlardan yaklaşık 660 bini, Rohingya militanlarının güvenlik noktalarına saldırdığı ve Myanmar ordusunun karşı saldırı başlattığı 25 Ağustos’tan sonra geldi.

     Yıldırım, Türkiye’ye dönüş için yola çıkmadan önce Cox’s Bazar’lı muhabirlere, “Myanmar ordusu, Rohingya Müslüman topluluğun köklerini vatanlarından kazımaya çalışıyor ve bu yüzden onlara zulmediyor, evlerini ve köylerini ateşe veriyor, kadınlara tecavüz ediyor ve öldürüyor.” dedi.

     Yıldırım, “Bu bir tür soykırımdır.” dedi.

     Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Hasan Mahmut Ali tarafından eşlik edilen Yıldırım şöyle devam etti: “Uluslararası toplum, bu insanların vatanlarına güvenli ve onurlu bir şekilde dönmelerini sağlamak için birlikte çalışmalıdır.”

     Sınır Tanımayan Doktorlar geçen hafta, Bangladeş’teki Rohingya mültecileriyle yaptıkları çalışmaların, şiddetin 25 Ağustos’ta alevlenmesinden sonraki ayda Arakan’da en az 6700 Rohingya’nın öldürüldüğünü gösterdiğini bildirdi.

     BM İnsan Haklar Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad el-Husssein, şiddeti, “tipik bir etnik temizlik örneği” olarak nitelendirdi ve eninde sonunda bir mahkeme, soykırım yapıldığına hükmederse buna şaşırmayacağını söyledi.

     Yıldırım Balukhali’de Türkiye’nin mali desteğiyle yapılan bir tıp merkezinin açılışını yaptı ve Cox's Bazar yönetimine iki ambulans teslim etti. Yıldırım ayrıca Kutupalong kampında Rohingya mültecilerine gıda yardımında bulundu. 

     Yıldırım uluslar arası toplumdan Bangladeş’deki Rohingyalara destek sağlamalarını ve bu insani krize siyasi çözüm bulunması için yardımcı olmalarını istedi. 

     BM soruşturmacıları Rohingyalıların ifadelerinde, “sürekli ve metodolojik bir şekilde öldürme, tecavüz ve kundaklamalar” olduğunu duyduklarını söylediler. 

     Yıldırım’ın ziyareti Türkiye’nin First Lady’si Emine Erdoğan’ın eylül ayında Rohingya kampına ziyaretini izledi. Erdoğan, Myanmar’ın Rakhine eyaletine yapılan saldırıların “soykırıma eşit” olduğunu ve Rohingya krizi için çözümün tek başına Myanmar’a bağlı olduğunu söylemişti.

 

     Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.