Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış töreninde, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolunun bölgesel önemine işaret ederek "Bu projenin hayata geçmesiyle Çin’den Avrupa’ya ürün taşımacılığı 12-15 gün içinde mümkün olacak. Çin’in Avrupa’ya ihraç ettiği ürünlerin yüzde 10'unun bu demir yoluyla taşınmasıyla yıllık 24 milyon ton ürün Asya’dan Avrupa’ya bu demir yolu üzerinden taşınabilecek.” dedi.
BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİR YOLU AÇILDI
Yayın Organı : IRNA
Yayın Tarihi : 30 Ekim 2017
Ülke : İran
Çeviri Şekli : Özet
Görsel Kaynak : AA/Tevfik Göztepe

     Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu pazartesi günü, Azerbaycan ve Türkiye Cumhurbaşkanları Gürcistan, Kazakistan ve Özbekistan Başbakanlarının katılımıyla Bakü’de açıldı.

     846 kilometrelik Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu projesiyle ilgili anlaşma 2007 yılında Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye Cumhurbaşkanları tarafından Tiflis’te imzalandı. Bu projenin on yıl içinde hayata geçirileceği ve toplam maliyetinin 620 milyon dolar olduğu açıklandı.

     Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptığı açıklamada, demir yolu projesinin hayata geçirilmesinin Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan’ın çabaları sonucu olduğunu vurgulayarak bu projenin, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan en kısa demir yolu olduğunu belirtti.

     Aliyev, “Bu demir yolu, ekonomik önemi dışında bölge ülkeleri arasında ilişkilerin güçlendirilmesini de sağlıyor.” dedi.

     Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açılış töreninde, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolunun bölgesel önemine işaret ederek “İlk aşamada bu demir yoluyla bir milyon yolcunun ve altı milyon tondan fazla ürünün taşınması, sonraki aşamada ise üç milyon yolcu ve 17 milyon ton ürünün taşınması planlanıyor. Bu projenin hayata geçmesiyle Çin’den Avrupa’ya ürün taşımacılığı 12-15 gün içinde mümkün olacak. Çin’in Avrupa’ya ihraç ettiği ürünlerin yüzde 10'unun bu demir yoluyla taşınmasıyla yıllık 24 milyon ton ürün Asya’dan Avrupa’ya bu demir yolu üzerinden taşınabilecek.” dedi.

     Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.