--Türkiye Cumhurbaşkanı Almanya ile daha yakın ekonomik iş birliğinden yana olduğunu ifade etti.--
ALMANYA İLE YAKIN EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ
Yayın Organı : DPA
Yayın Tarihi : 28 Eylül 2018
Ülke : Almanya
Görsel Kaynak : AA/Cem Öksüz

     --"Derin Görüş Ayrılıkları" Vardı ve Var Olmaya Devam Ediyor… Şansölye, Erdoğan ile Düzenlediği Basın Toplantısında Birçok Kritik Konuya Değiniyor. Fakat Ortak Paydalar da Söz Konusu--

     Almanya, Türkiye, Fransa ve Rusya ekim ayında düzenlenecek bir konferansta Suriye'nin durumunu istişare etmek istiyor. Cuma günü Berlin'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısında konuşan Şansölye Angela Merkel, asilerin son kalesi İdlib’deki kritik durumun bu görüşmenin odağında olacağını söyledi.

     Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Merkel, Türkiye'deki durumla ilgili eleştirilerde bulundu. Ortak basın toplantısında Merkel “derin görüş ayrılıklarının” var olmaya devam ettiğini söylerken bilhassa basın özgürlüğü ve insan haklarının durumuna dikkati çekti. Türkiye ile ortak çıkarlara da sahip olduklarını ifade ederek “Bizi birleştiren çok şey var.” diyen Merkel, bunların arasında NATO ortaklığını, göç meselelerini ve terörle mücadeleyi saydı. Şansölye, Türkiye'nin üç milyonu aşkın sığınmacının ağırlanması hususunda “fevkalade” bir iş yaptığını söyledi.

     Türkiye Cumhurbaşkanı ise Almanya ile daha yakın ekonomik iş birliğinden yana olduğunu ifade etti. Ancak Erdoğan, Almanya’nın ülkesindeki birçok tutukluyla ilgili eleştirileri konusunda yargı sistemine saygı gösterilmesi gerektiğini hatırlattı.

     Erdoğan da Almanya ile ortak paydalar vurgusu yaptı ayrıca ABD'nin ekonomik yaptırımlarını ve Suriye'deki savaşı ilgilendiren konularda ortak tutuma sahip olduklarını belirtti. Erdoğan, “Almanya'nın desteğine seviniyorum.” dedi ve ülkesindeki üç milyonu aşkın Suriyeli sığınmacı konusunda bilhassa Almanya'nın yardım ettiğini söyleyerek “Bu süreci siz kolaylaştırdınız." dedi.

     Almanya şimdiden Türkiye için seyahat uyarılarını bir parça düşürdü ve Hermes güvencelerindeki kısıtlamalarını kaldırdı. Türkiye'de ise tutuklular bırakılmaya devam ediliyor.

     Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.