Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumartesi günü, Afrin’deki operasyonu, ABD destekli Kürt güçlerin 2016’da IŞİD’den ele geçirdiği Minbic kentine yapılacak harekâtın izleyeceğini söyledi.
AFRİN’DE OPERASYON BAŞLADI
Yayın Organı : El Cezire TV
Yayın Tarihi : 21 Ocak 2018
Çeviri Şekli : Özet
Ülke : Katar
Görsel Kaynak : AA/Miraç Kaya

     Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin kontrolündeki Afrin’e uzun zamandır beklenen bir hava ve kara operasyonu başlattığını açıkladı.

     Günler süren top ateşinin ardından Türk savaş jetleri cumartesi günü, Suriyeli Kürt PYD ve YPG gruplarının elinde bulunan mevzileri hedef alarak sınır bölgesine hava saldırıları düzenledi.

     Devlete bağlı Anadolu Ajansına göre Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olarak bilinen Ankara yanlısı isyancı birlikler Afrin’e girmeye başlarken ağır bombardıman başladı.

     Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumartesi günü, Afrin’deki operasyonu, ABD destekli Kürt güçlerin 2016’da IŞİD’den ele geçirdiği Minbic kentine yapılacak harekâtın izleyeceğini söyledi.

     Türkiye, Suriye’nin Kürt Demokratik Birlik Partisini (PYD) ve silahlı kolu YPG’yi, Türkiye içinde on yıllardır bir savaş yürüten yasa dışı Kürdistan İşçi Partisiyle (PKK) bağlantılı “terör örgütleri” olarak görüyor.

     ABD, IŞİD’e karşı savaşında en etkili kara gücü olarak gördüğü YPG’yi daha önce silahlandırmıştı.

     Erdoğan, bütün Kürt silahlı grupların “aynı olduğunu” ve isimlerini değiştirmenin “bunların terör örgütü olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini” söyledi.

     Tahminlere göre Afrin bölgesinde 8 bin ila 10 bin arasında Kürt savaşçı var.

     Cuma günü Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Suriyeli Kürt savaşçıların ülkeye “gerçek” bir tehdit teşkil ettiğini söyleyerek Türkiye’nin, Afrin’de askerî operasyon yapacağını söyledi.

     Sınırında bir Kürt koridorunun oluşturulmasından çekinen Ankara, kara saldırısına hazırlık olarak buraya asker ve tank konuşlandırdı.

     Erdoğan cumartesi günü, “Batıdan başlayarak adım adım bu koridoru temizleyeceğiz. Afrin operasyonu sahada fiili olarak başlamıştır. Bunu Minbic izleyecek.” dedi.

     Suriye daha önce, yapılacak herhangi bir operasyona karşı uyarıda bulundu ve Türk savaş jetlerini düşüreceğini açıkladı.

     --Kara Operasyonu--

     Cuma günü Türkiye, binlerce ÖSO isyancısını planlanan harekât kapsamında Suriye sınırı yakınındaki Hatay iline sevk etti.

     Anadolu Ajansı, ÖSO isyancılarının, Kilis ilinden en az 20 otobüsten oluşan bir konvoyla “yoğun güvenlik” önlemeleri altında götürüldüğünü bildirdi.

     Türkiye geçen yıl, Türk destekli ÖSO isyancılarının Suriye’nin kuzeyinin büyük bir bölümünü silahlı savaşçılardan temizlediği Fırat Kalkanı operasyonunu düzenledi.

     Türkiye’nin hava harekâtının başlamasının ardından Afrin üzerinde hava sahasını kontrol eden Rusya’nın Savunma Bakanlığı, şehrin yakınına konuşlandırılmış olan askerlerini geri çektiğini açıkladı.

     Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.