İbrahim Kalın: ABD yetkilileri çeşitli vesilelerle DAEŞ tehdidi ortadan kalktıktan sonra artık PYD/YPG'yi desteklemeyeceklerini söyledi. Fakat sahadaki durum böyle değil. ABD'nin PYD/YPG'ye verdiği askeri destek, benimsediği Suriye politikasının nihai amacı konusunda soru işaretleri yaratıyor.
ABD NEDEN TÜRKİYE İLE ORTAK OLMALI?
Yayın Organı : CNN International
Yayın Tarihi : 1 Şubat 2018
Yazar : İbrahim Kalın (Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü)
Çeviri Şekli : Tam Metin
Ülke : ABD
Görsel Kaynak : AA/Mehmet Ali Özcan

     24 Ocak'ta Türkiye'nin Suriye sınırında bulunan Kilis şehrinde bir grup erkek, yakınlardaki bir camide akşam namazı için bir araya geldi.

     Bundan dakikalar sonra Suriye’nin kuzeybatı ucunda bulunan Afrin'den atılan roketler, 17. yüzyılda inşa edilmiş bu yapıya isabet ederek iki can aldı ve bir düzine insanın yaralanmasına neden oldu. Pazartesi günü ise Fatma Avlar isimli 17 yaşındaki bir genç kız, bir roketin sınır yakınlarında bulunan evine isabet etmesi neticesinde uyuduğu sırada öldürüldü. Bu saldırı, yerel nüfusundan daha fazla sayıda Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan huzurlu bir bölgeye karşı ayrım gözetilmeden yapılan uzun saldırılar dizisinin sonuncusuydu.

     Yaşanan en son roket saldırılarının kurbanlarından biri, Merkezi Haber Alma Teşkilatının (CIA) terör örgütü PKK’nın Suriye kanadı olarak tanımladığı PYD'nin, demir yumruğundan kaçma çabasıyla Türkiye'ye gelen bir Suriyeli mülteciydi.

     Washington'ın Suriye'deki başlıca müttefiki olan PYD/YPG örgütü, Uluslararası Af Örgütü raporlarına göre köyleri yok edip, yerel halkı zorla sürgün ederek savaş suçu işliyor. PYD ve askeri kanadı olan YPG, Suriye Kürtlerini temsil ettiklerini iddia etse de, yüz binlerce Suriyeli Kürt, ayrımcılıkla --veya daha kötüsüyle-- karşılaşmaktan korktukları için Türkiye'ye sığınmış bulunuyor.

     Türkiye'nin 20 Ocak'ta başlattığı Zeytin Dalı Harekatı, bu meseleyi çözmeyi ve Suriye’nin kuzeyinde Suriyeli mültecilerin temelli olarak ülkelerine dönmesini kolaylaştıracak güvenli bir ortam oluşturmayı hedefliyor. Harekatın öncelikli hedefi Suriye topraklarının tüm terör örgütlerinden temizlenmesi, Türkiye-Suriye sınırının güvenli hale getirilmesi ve Afrin ile diğer bölgelerdeki yerel halkın güvenliğinin sağlanmasıdır. PKK propagandasının aksine, Zeytin Dalı Harekatı Suriye Kürtlerini değil, 30 yıldan uzun süredir kilit bir NATO müttefiki olan Türkiye'ye karşı kanlı ve kirli bir savaş yürüten terör örgütünü hedef alıyor.

     Türkiye ve ABD’nin terör örgütü olarak kabul ettiği PKK’nın, Suriye topraklarını militan yetiştirmek, terör saldırıları planlamak ve Türkiye'de bulunan PKK'lı teröristlere silah ve mühimmat ulaştırmak için kullandığı göz önünde bulundurulmalıdır. Sadece son bir yıl içinde PYD/YPG kontrolündeki Afrin bölgesinden Türkiye'nin sınır şehirlerine 700'den fazla saldırı gerçekleştirildi. Türkiye'nin sabrı tükendi ve harekete geçmeye karar verdi.

     Bugün Birleşmiş Milletlere göre, Afrin'deki ailelerin “bölgeden ayrılmasının engellendiği bildiriliyor.” Aynı zamanda yerel Hıristiyan toplumuna mensup kişilerin de YPG militanları tarafından kaçırılarak savaşmaya zorlandığına ilişkin haberler var.

     YPG'nin Türkiye'nin attığı yasal adımlara karşı canlı kalkan kullanması, politika yapıcıların bu örgütü güvenilir bir müttefik olarak tanıttığı Beyaz Saray'da alarm zilleri çaldırmalı.

     Suriye'deki PKK tehdidini göremeyenler tarihi bir hata yapıyor.

     Bazı Batılı müttefikler bu operasyonu DEAŞ ile mücadeleden sapma olarak görüyor, fakat bu doğru değil. Suriye’deki tüm terör tehditlerinin ortadan kaldırılması; barış ve istikrarın temini ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün güvence altına alınması yönünde atılan doğru bir adım olarak görülmelidir. Ayrıca Zeytin Dalı Harekatı, BM Anlaşması'nın 51. maddesinde güvence altına alınan meşru müdafaa ilkesi çerçevesinde tamamıyla meşrudur.

     Açık olmak gerekirse, Türkiye’nin şu anki çabaları, savaşın yıktığı bu ülkenin yeniden inşasına yönelik uzun vadeli bir stratejinin bir parçasıdır. 2016 yılında DAEŞ'li teröristlerin Cerablus, Dabık ve El Bab'dan temizlenmesiyle sonuçlanan Fırat Kalkanı Harekatı’nın akabinde yüz binlerce Suriyeli mülteci yurtlarına dönmüştü. Türkiye, yakın zamanda kurtarılan bu bölgelerde şehirlerin altyapısını yeniden kurdu, yerel halka bedelsiz olarak sağlık hizmetleri sağladı ve tüm kesimlerin siyasi olarak yeterince temsil edilmesini sağlamak amacıyla yerel meclisler oluşturdu.

     Zeytin Dalı Harekatı aynı zamanda, Türkiye ve müttefiklerinin Suriye'nin toprak bütünlüğünü muhafaza etmek için attığı adımların bir parçasıdır; ülkede barış, istikrar ve güvenliğin geliştirilmesi amacıyla gerçek bir siyasi değişim yaşanması için çalışmaya devam ediyoruz.  Bizim bakış açımıza göre Orta Doğu’da barış, çeşitli paydaşlar ayrılıkçılığı desteklemekten vazgeçmediği ve herkes için barış, istikrar ve özgürlük getirecek güçlü demokratik kurumların oluşturulmasına odaklanmadığı sürece ulaşılamaz bir hedef olarak kalacak.

     ABD yetkilileri çeşitli vesilelerle DAEŞ tehdidi ortadan kalktıktan sonra artık PYD/YPG'yi desteklemeyeceklerini söyledi. Fakat sahadaki durum böyle değil. ABD'nin PYD/YPG'ye verdiği askeri destek, benimsediği Suriye politikasının nihai amacı konusunda soru işaretleri yaratıyor.

     Uluslararası Koalisyonun bir üyesi olan Türkiye, DAEŞ ile mücadele etmiş ve DAEŞ’li teröristlerin durdurulması, tutuklanması ve etkisiz hale getirilmesi gibi alanlarda müttefikleriyle işbirliği yapmıştır. Müttefiklerinin de PKK ve uzantılarını aynı şekilde değerlendirmesini beklemektedir. PKK'nın Batılı ülkeler için tehdit oluşturmadığını ve dolayısıyla sadece Türkiye'nin sorunu olarak görülmesi gerektiğini düşünmek ölümcül bir yanlıştır. Terör terördür ve terörle kararlı ve tutarlı biçimde mücadele edilmelidir.

 

     Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.